Dziś w nocy podziwiamy deszcz Orionidów. Kulminacja spadających gwiazd w październiku 2023

Astronomia: Kosmos 66 0

Orionidy stanowią pozostałości komety Halley’a, które ulegając spaleniu w ziemskiej atmosferze są widoczne na nocnym niebie jako tzw. spadające gwiazdy. Deszcz tych meteorów będzie miał w nocy z 21 na 22 października swoją kulminację – możemy zaobserwować w ciągu godziny średnio około 20.

Na początku miesiąca entuzjaści obserwacji nocnego nieba mieli okazję podziwiać Drakonidy, jednak były one znacznie trudniej dostrzegalne i cechowały się mniejszą częstotliwością występowania. W tym przypadku Orionidy dają znacznie bardziej efektowny pokaz – podobnie jak Taurydy mogą zostawiać czasami utrzymujące się jasne kule ognia na niebie.

Jak zatem zobaczyć te spadające gwiazdy w nocy z 21 na 22 października? Jaki jest więc najlepszy sposób, aby zmaksymalizować swoje szanse na dostrzeżenie Orionidów? Co powoduje powstanie roju?


Kiedy obserwować Orionidy 2023 w kulminacji?

Najlepszy czas na oglądanie Orionidów w 2023 roku będzie między północą a wschodem Słońca rano w niedzielę 22 października 2023 roku. Obserwatorom może jednak pokrzyżować szyki niestety pogoda ze względu na zapowiadane spore zachmurzenie w wielu rejonach kraju oraz mgłę. Sytuacji nie ułatwi również Księżyc wchodzący w pierwszą kwadrę. Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwolą na komfortowe podziwianie deszczu Orionidów, to jeszcze nic straconego – spadające gwiazdy z tego roju będą nam towarzyszyły jeszcze do pierwszych dni listopada.

Jak przygotować wzrok do obserwacji roju meteorów?

Chcąc najlepiej przystosować się do podziwiania Orionidów, warto znaleźć ciemny obszar z dala od zanieczyszczenia światłem i blasku latarni ulicznych, a następnie odczekać około 10-20 minut, aby oczy przystosowały się do ciemności. Po aklimatyzacji oczy będą w stanie zobaczyć obiekty znacznie wyraźniej.

W tym czasie starajmy się nie patrzeć na inne jasne źródła światła. Jeśli musimy sprawdzić swój telefon, dobrym pomysłem jest użycie czerwonego filtra, w przeciwnym razie stracimy czas spędzony na aklimatyzacji. Latarka z czerwonym światłem pozwoli nam czytać lub korzystać z książek w tym czasie.

Chociaż Orionidy wydają się pochodzić z gwiazdozbioru Oriona, mogą pojawić się w dowolnej części nieba, więc postarajmy się uzyskać jak najszersze pole widzenia.


Gdzie warto szukać Orionidów na nocnym niebie?

Optyczny początek roju wydaje się być zlokalizowany w gwiazdozbiorze Oriona, warto zatem wypatrzeć trzy charakterystyczne gwiazdy – Alnitak, Alnilam i Mintaka (będące blisko siebie, niemalże w linii prostej i tworzące pas Oriona). W ramionach pasa znajdziemy dobrze znaną obserwatorom Betelgezę, a poniżej Mgławicę Oriona.


Może również zainteresować …


Ile Orionidów możemy zobaczyć?

Kulminacja przypada właśnie na dzisiejszą noc, kiedy w ciągu godziny możemy zobaczyć nawet średnio 20 meteorów. Poruszają się one z prędkością 66 km/s (ponad 235 000 km/h), na nocnym niebie mogą pozostawiać utrzymujące się nawet kilka minut smugi.

Niektóre z meteorów mogą przypominać kule ognia ze względu na swoją jasność. Szczyt spadających gwiazd potrwa do 28 października, zatem przez tydzień mamy okazję obserwować 10-20 spadających gwiazd na godzinę. W późniejszym okresie zjawisko straci na intensywności, aż do jego końca na początku listopada.


Co jeszcze można zobaczyć na nocnym niebie?

Jeśli poszukujemy innych celów do obserwacji w tym czasie, trudno będzie przegapić Wenus, która znajdzie się nisko na horyzoncie tuż przed świtem 22 października. Obecnie świecąca jako „gwiazda poranna”, Wenus będzie widoczna z jasnością -4.28m.

W gwiazdozbiorze Barana na nocnym niebie znajdzie się Jowisz, który zbliża się do opozycji datowanej na 3 listopada 2023. Znajduje się przez całą noc na horyzoncie świecąc z jasnością -2.74m.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mieli okazję dostrzec wczesnym rankiem 22 października 2023 Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.


Źródła publikacji:
(1) sciencefocus.com / „Orionid 2023 meteor shower tonight: How to see shooting stars this October”
(2) earthsky.org / „2023’s Orionid meteor shower peaks this weekend”
(3) www.timeanddate.com / „Orionids Meteor Shower 2023”
(4) www.space.com / „The Orionid meteor shower peaks this weekend. Here’s how to see it”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię