Duże pokłady wody na Czerwonej Planecie

Astronomia: Planety 952 0
Woda na Marsie. Na fotografii zarejestrowane pokłady zamarzniętych brył na Olympus Mons, wznoszącej się na 25 km. Źródło: express.co.uk.
Woda na Marsie. Na fotografii zarejestrowane pokłady zamarzniętych brył na Olympus Mons, wznoszącej się na 25 km. Źródło: express.co.uk.

Liczne badania dowiodły istnienia sporych zasobów wody na Czerwonej Planecie. Jednak ze względu na bardzo niesprzyjające warunki panujące na tej planecie występuje ona w postaci solanki (wodnego roztworu soli), o bardzo niskiej maksymalnej temperaturze, dochodzącej do najwyżej -48°C.


Trudne warunki dla zasobów wodnych

Istnienie wody na Marsie sprzyja hipotezom dotyczącym potencjalnego życia, które mogłoby się tam rozwijać. Niestety ze względu na bardzo niskie temperatury panujące na powierzchni (może spaść nawet do -125°C) oraz mocno rozrzedzoną atmosferę o niewielkiej grubości powodują, że płynna woda w takich warunkach może występować jedynie okresowo.

Większe możliwości zaobserwowania mają właśnie wody występujące w postaci solanek, chociażby ze względu na zdecydowanie niższą temperaturę zamarzania.

Warunki panujące na Marsie kilka miliardów lat temu były znacznie sprzyjające, a to dzięki występującemu globalnie polu magnetycznemu, co sprzyjało istnieniu odpowiednio gęstej oraz grubej atmosfery i płynnych wód na powierzchni.

Brak magnetosfery niekorzystnie wpływałby na samopoczucie oraz zdrowie człowieka w przypadku dłuższej eksploracji Marsa, a także naraziłby go na oddziaływanie zabójczego promieniowania kosmicznego.

Sporo szczegółowych informacji na temat zasobów wodnych zostały zebranych dzięki pracy łazika Curiosity.

Ciśnienie atmosferyczne panujące na Marsie waha się od 30 Pa na Olympus Mons (najwyższe wzniesienie w Układzie Słonecznym, krater osiągający 25 km wysokości) do ponad 1155 Pa przy dnie równiny Hellas Planitia (imponująca struktura uderzeniowa o średnicy 2100 km).



Ile wody może występować na Marsie?

Szacuje się, że wody występujące w postaci solanek mogą stanowić nawet 40% powierzchni. Jeszcze większe ich pokłady prawdopodobnie w niewielkiej głębokości pod skorupą.

Trudności obserwacyjne wynikają z faktu, że solanki są zjawiskiem wybitnie sezonowym, z cyklem 6-godzinnym, natomiast w ciągu marsjańskiego roku daje nam to około 14 dni ich występowania na łącznie 687 przypadających na rok.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię