Do stacji orbitalnej Tiangong podąża misja Tianzhou 7

Astronomia: Kosmos 32 0

W dniu wczorajszym Chiny z dobrze znanego kosmodromu Wenchang (znajdującego się na Hajnan, największej wyspie należącej do ChRL, położonej na Morzu Południowochińskim) wystrzeliły statek towarowy Tianzhou 7 z zaopatrzeniem dla astronautów znajdujących się na kosmicznej stacji orbitalnej Tiangong. Na pokładzie misji znalazły się świeże warzywa, owoce oraz upominki w postaci niespodzianek dla załogi.

To pierwsza w 2024 roku misja Chin, której celem było zaopatrzenie stacji kosmicznej Tiangong.

Mniej więcej 3 godziny po wystrzeleniu rakiety Długi Marsz 7 nastąpiło zadokowanie modułów na chińskiej stacji kosmicznej. Sortowaniem przesłanego zaopatrzenia zajmowali się trzej członkowie załogi misji Shenzhou, znajdujący się na Tiangong.

Dzięki modernizacji ważący 13.5 tony statek kosmiczny Tianzhou może przewieźć więcej towaru – aktualnie możliwości załadunkowe wynoszą 7.4 tony, w efekcie czego możliwe jest rzadsze wysyłanie zaopatrzenia na stację kosmiczną (raz na 8 miesięcy, zamiast wcześniejszych lotów co pół roku).


Polecamy również …


Oprócz produktów spożywczych na pokładzie statku Tianzhou 7 znalazły się również paliwo, instrumenty naukowe oraz sprzęt. Zaopatrzenie zostało przewiezione zarówno dla realizowanej misji Shenzhou 17, jak i zaplanowanej na maj 2024 Shenzhou 18 (w tym roku ma być jeszcze wysłana misja załogowa Shenzhou 19).

Wcześniejsza misja towarowa Tianzhou 6 rozpoczęła się w maju 2023 roku i zakończyła się 12 stycznia 2024. Obecnie zadaniem tego statku kosmicznego jest usuwanie odpadów ze stacji kosmicznej, a w najbliższej przyszłości ma zostać ściągnięta z orbity. Statek kosmiczny Tianzhou 8 ma wystartować w sierpniu tego roku i zaopatrzyć ponownie stację Tiangong.


Źródła publikacji:
(1) www.space.com / „China launches Tianzhou 7 cargo craft to Tiangong space station (video)”
(2) english.www.gov.cn / „China launches new cargo craft to send space station supplies”
(3) news.cgtn.com / „China-Space Station: Tianzhou-7 cargo craft docks with Tiangong space station”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię