Czujnik wiatru ze stacji pogodowej MEDA umieszczono na powierzchni Marsa

Astronomia: Kosmos 77 0

Misja łazika Perseverance trwa już od dobrych kilku tygodniu. Dzięki wyposażeniu go w liczne kamery oraz instrumenty badawcze możliwe będzie bardzo dokładne rozpoznanie warunków panujących na Marsie.

Stacja pogodowa MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance. Fotografia: mars.nasa.gov.
Stacja pogodowa MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance. Fotografia: mars.nasa.gov.

Stacja atmosferyczna MEDA na Perseverance Rover

Na pokładzie Perseverance Rover znajduje się również stacja pogodowa MEDA, której zadaniem jest badanie czynników atmosferycznych, w tym kierunków i siły wiatru, poziomu promieniowania, panującej temperatury itp.

Projekt i wykonanie stacji atmosferycznej MEDA (skrót od Mars Environmental Dynamics Analyzer) pochodzi od firmy Airbus, znanego na całym świecie producenta samolotów cywilnych oraz wojskowych. Nie jest to pierwsze narzędzie tego typu, które marka ta stworzyła i którą wykorzystano do misji marsjańskiej – poprzednik TWINS (skrót od Temperature and Wind for InSight) znalazł się na pokładzie lądownika bezzałogowego InSights (powierzchnię Czerwonej Planety osiągnął 26 listopada 2018 roku), natomiast pierwszy projekt to REMS (skrót od Rover Environmental Monitoring Station) umieszczony na mobilnym laboratorium badawczym Curiosity Rover (wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku).


Przeczytaj również: Marsjański łazik Perseverance osiągnął powierzchnię Czerwonej Planety


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Przygotowanie do misji Ingenuity

Zebranie dokładnych danych przez czujnik wiatru to pierwszy krok w kierunku lepszego poznania warunków pogodowych panujących w kraterze Jezero. Dzięki nim możliwe będzie na podstawie analiz sporządzenie dokładnego planu misji drona Ingenuity.

Celem helikoptera Ingenuity ma być seria krótkich lotów zwiadowczych, aby ocenić przydatność tej technologii w kontekście przyszłych misji kosmicznych. Według planów podczas obserwacji dron ma osiągać wysokość przelotową 3-5 metrów nad powierzchnią krateru, a jednocześnie maksymalna odległość od strefy startowej nie ma przekraczać 50 metrów. Komunikowanie z łazikiem ma się odbywać po każdym krótkim locie Ingenuity.


Przeczytaj również: Łazik Perseverance i jego pierwsze zdjęcia z Marsa. Dron Mars Ingenuity podsyła pierwszy raport diagnostyczny


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię