Częściowe zaćmienie Księżyca z 28 na 29 października 2023. Dziś wieczorem przywita nas także Krwawy Księżyc!

Astronomia: Kosmos 98 0

Dwa tygodnie po rzuceniu cienia na Amerykę podczas obrączkowego zaćmienia Słońca (miało ono miejsce w nocy 14 października) już dziś, czyli 28 października 2023 mamy okazję podziwiać częściowe zaćmienie Księżyca i zarazem pełnię Krwawego Księżyca. Kulminacja zaćmienia nastąpi o 22:14 (w naszym kraju), natomiast można je obserwować od 20:02 (rozpoczyna się faza półcieniowa) do 0:26 (faza półcieniowa ulegnie zakończeniu). Osoby szczególnie wrażliwe na jakiekolwiek zmiany mogą w tym czasie doświadczyć wahań nastroju, może to skutkować również bezsennością. Pojawiający się cień w fazie kulminacji przykryje natomiast jedynie 12.2% średnicy tarczy naszego naturalnego satelity – krawędź cienia dojdzie niemalże do charakterystycznego jaskrawego krateru uderzeniowego Tycho.

Zaćmienia Słońca i Księżyca zwykle występują parami. Zaćmieniu naszej gwiazdy prawie zawsze towarzyszy zaćmienie Srebrnego Globu dwa tygodnie przed nim lub po nim, ponieważ w ciągu dwóch tygodni Księżyc pokonuje połowę swojej orbity i prawdopodobnie utworzy kolejną niemalże linię prostą razem z Ziemią i Słońcem.

Nadchodzące częściowe zaćmienie Srebrnego Globu 28/29 października 2023 roku będzie widoczne nie tylko z terenów Europy, będą mogli je podziwiać również mieszkańcy Azji, Australii (zachodnie wybrzeże), Ameryki Północnej i Południowej (wschodnie obszary kontynentów) oraz Afryki.


Może również zainteresować …


Dobrą informacją dla pasjonatów astronomii jest fakt możliwości obserwacji tego zjawiska – na zaćmienia Księżyca można z powodzeniem spoglądać gołym okiem, natomiast w przypadku chęci dostrzegania detali oraz powolnego przesuwania się cienia na powierzchni Srebrnego Globu z pewnością przydatny okaże się nawet prosty teleskop lub podstawowa lornetka.

Pamiętajmy, że w tym czasie Księżyc wschodzi dokładnie w momencie zachodu Słońca, przez co jeszcze dość jasne niebo może utrudnić możliwość obserwacji zjawiska nawet o 15 minut. Wschodnia część nieba powinna być natomiast nieco ciemniejsza, a Srebrny Glob nieco wyżej (z dala od wszelkich zamgleń na horyzoncie, dzięki czemu łatwiej będzie można uzyskać ostre i wyraziste zdjęcia jego tarczy).

Pozostaje nam jedynie liczyć na dobrą pogodę, chociaż niestety prognozy nie są zbyt optymistyczne (praktycznie na terenie całej Polski prognozowane całkowite lub prawie całkowite zachmurzenie).

Na kolejne zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne w Polsce, będziemy musieli poczekać aż do 14 marca 2025 roku. Tego dnia nastąpi zjawisko całkowitego zaćmienia Srebrnego Globu.


Źródła publikacji:
(1) www.space.com / „The Full Hunter’s Moon experiences a partial lunar eclipse on Oct. 28. Here’s what to expect”
(2) space24.pl / „Przed nami częściowe zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne z Polski”
(3) www.radiosupernova.pl / „Pełnia Księżyca w październiku 2023. Kiedy jest Krwawy Księżyc i co oznacza?”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię