Centrum Drogi Mlecznej emituje spoty radiowe z dysku akrecyjnego Sagittariusa A*

Astronomia: Kosmos 913 0
Sagittarius A* - supermasywna czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej. Wizja artystyczna. Fotografia: sci-news.com.
Sagittarius A* – supermasywna czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej. Wizja artystyczna. Fotografia: sci-news.com.

Naukowcy pracujący w Uniwersytecie Keio natrafili na serię sygnałów, pochodzących z centralnej części naszej Galaktyki. W tym rejonie Drogi Mlecznej znajduje się Sagittarius A*, obiekt sklasyfikowany jako supermasywna czarna dziura, o masie wynoszącej około 4 mln mas Słońca (na przestrzeni miliardów lat kilkukrotnie zwiększyła ją) i promieniu 13 razy większym od naszej gwiazdy.

Najbliższe otoczenie Sagittariusa A* to tysiące gwiazd, stanowiących niezbędne paliwo dla zasilania tej czarnej dziury.


Jakie jest pochodzenie zarejestrowanego sygnału?

To prawdopodobnie radiowe spoty o szybkim obrocie, powstające w wyniku rozchodzenia się dysku akrecyjnego, okalającego Sagittariusa A*, czego efektem są okresowe sygnały. Już wcześniej zarejestrowano ich obecność, a kolejne badania tylko to potwierdziły.

Emisje mają charakter quasi-okresowy, ze skalą 30-minutową, oraz okresowy, występujące co godzinę.



Czy aktywność Sagittariusa A* jest typowym zjawiskiem?

Przyczyn rejestrowania tych sygnałów, które prawdopodobnie mogą się nasilać, należy szukać w samym otoczeniu czarnej dziury oraz zjawiskach tam zachodzących. Ponadto warto pamiętać, że obiekt tej pochłaniając kolejne gwiazdy i zwiększając masę będzie cechował się zwiększoną aktywnością.

Coraz więcej danych dotyczących zachowania się obiektów w centrum Drogi Mlecznej i zmian tam zachodzących możemy uzyskać dzięki wykorzystywaniu sprzętu z aktywną optyką o dużej rozdzielczości, pracującego w zakresie podczerwieni.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię