Czym jest zenit, nadir i horyzont?

Astronomia: Pojęcia astronomiczne 38 152 3

Nasza planeta ze względu na ciągły ruch zmienia swoje położenie względem słońca i innych ciał niebieskich. Obserwacja zjawisk wymaga przeprowadzania różnego rodzaju pomiarów. Z tego właśnie względu potrzebne są różne pojęcia i wielkości umożliwiające ich zmierzenie, a jedną z nich jest właśnie zenit.


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Zenit i nadir słoneczny

Słońce w zenicie i nadirze pozwala określić jego położenie względem naszej planety oraz innych ciał niebieskich. Ponadto oś zenit-nadir wyznacza horyzont, a jest nim linia prostopadła do osi. Fot. dracul.kill.pl
Słońce w zenicie i nadirze pozwala określić jego położenie względem naszej planety oraz innych ciał niebieskich. Ponadto oś zenit-nadir wyznacza horyzont, a jest nim linia prostopadła do osi. Fot. dracul.kill.pl
Czym jest zenit? Wyobraźmy sobie obserwatora oraz punkt dokładnie nad nim, będący przecięciem lokalnej osi pionu ze sferą niebieską. Tym właśnie jest zenit. Istnieją dwa miejsca przecięcia z lokalną osią pionu. Drugim, przeciwnym do zenitu, jest nadir. Nadir znajduje się z kolei pod pozycją obserwatora.

Określenie „Słońce w zenicie” oznacza w istocie, że osiągnęło ono możliwie najwyższy punkt na niebie, a jego promienie padają na powierzchnię Ziemi pod kątem 90 stopni. Pozycja Słońca na niebie zmienia się w ciągu doby, co jest spowodowane ruchem obrotowym naszej planety. Nie tylko Słońce zmienia swoją pozycję, a zjawisko to dotyczy tak naprawdę wszelkich ciał niebieskich, które możemy zaobserwować na naszym niebie. W ciągu doby ciała niebieskie zataczają koła równoległe do płaszczyzny równika Ziemi. W tym miejscu warto wspomnieć, że ruch sfery niebieskiej odbywa się ze wschodu na zachód, natomiast Ziemia obraca się w odwrotnym kierunku.


Pojęcie kulminacji

Kiedy podczas ruchu dobowego dane ciało niebieskie przecina południk astronomiczny po stronie, na której jest zenit, mówimy o jej górowaniu nad horyzontem. Inaczej nazywamy to zjawisko górną kulminacją. Natomiast gdy przecina ono południk po stronie przeciwnej, mówimy wówczas o kulminacji dolnej lub o dołowaniu.

  • Kiedy ciało niebieskie góruje na południe od zenitu, jego wysokość to h = 90° – φ + δ.
  • Kiedy ciało niebieskie góruje na północ od zenitu, jego wysokość to h = 90° + φ – δ.

Obserwację ciał niebieskich zdecydowanie łatwiej wykonywać korzystając z teleskopu astronomicznego.


Są jeszcze inne możliwe położenia ciał niebieskich. Warto wspomnieć o tym, że są gwiazdy, których dolna i górna kulminacja wypadają ponad horyzontem. Mówimy o nich, że są gwiazdami okołobiegunowymi lub nigdy nie zachodzącymi.

Zenit to zatem umowny punkt, wielkość w astronomii wykorzystywana do dalszych pomiarów. Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się w jakimś punkcie w przestrzeni i zakreślamy linię prostą pionową. Przechodzi ona przez nas, od Ziemi ku niebu. Punkt, który znajduje się nad nami to właśnie zenit, a punkt, który znajduje się pod nami, przeciwległy do zenitu, to nadir.



Pojęcie horyzontu

Jest jeszcze linia prostopadła do osi zenit–nadir, a określa się ją mianem horyzontu. Z kolei linią horyzontu nazywamy przecięcie płaszczyzny horyzontu ze sferą niebieską. Nasza planeta w ciągu doby obraca się wokół własnej osi, czyli wykonuje ruch wirowy, a ponadto obraca się wokół słońca. W ciągu roku Ziemia przemieszcza się z jednego punktu do drugiego po orbicie, co powoduje, że ułożenie ciał niebieskich na naszym niebie się zmienia. Raz Słońce widzimy wysoko, a parę godzin później następuje jego zachód. To samo dotyczy innych gwiazd i aby dokonywać pomiarów astronomicznych chcąc określać położenia i wielkości, potrzebujemy wyznaczyć pewne punkty. Są nimi między innymi zenit i nadir, w sposób znaczący ułatwiające orientację i obliczenia, będąc swoistymi wyznacznikami, koordynatorami, co ma niebagatelne znaczenie również w nawigacji.

Wyznaczanie punktów takich jak zenit, nadir, horyzont oraz innych ma zastosowanie między innymi w astronawigacji. Stworzenie układu odniesienia i wyznaczanie punktów ułatwia orientację i nawigację. Następnie określamy wszystkie potrzebne południki, gwiazdy i inne ciała niebieskie, a możemy też określać ich przesunięcie.

Dla pasjonatów astronomii przygotowaliśmy poniższe zestawienie chętnie wybieranych teleskopów.


Astronomiczne zapytania:

  • słońce w zenicie
  • zenit
  • https://odkrywcyplanet pl/zenit-i-nadir/
  • zenit co to
  • zenit księżyc
  • zenit równik
  • zent ksiezyc

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



3 opinii o “Czym jest zenit, nadir i horyzont?Aktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. Homer

    Szerokość geocentryczna różni się od astronomicznej o okoіo 11′ dla punktów położonych w odległości 50 od rуwnika. Z1 jest zenitem obserwatora stojącego na kulistej Ziemi, Z2 jest zenitem obserwatora stojącego na elipsoidzie, a Z3 to zenit odniesiony do geoidy.

    Reply
  2. Zbigniew Żdżarski

    Ze sporym zaskoczeniem dowiedziałem się, że u Was ( gdzie to jest ?!? ) Ziemia obraca się ze wschodu na zachód.

    „…W tym miejscu warto wspomnieć, że ruch sfery niebieskiej odbywa się z zachodu na wschód, natomiast Ziemia obraca się w odwrotnym kierunku…”

    U nas, na Ursynowie , w Warszawie, w Polsce, na Ziemi Ziemia obraca się z zachodu na wschód ! Słowo daję ! Jak to możliwe ??
    Pozdrawiam
    Zbigniew Żdżarski

    Reply
  3. znaffca

    Proszę uważnie przeczytać po any cytat. Ziemia obraca się na odwrót niż sfera niebieska czyli ze wschodu na zachód.

    Reply

Dodaj opinię