Układ AB Aurigae skrywa prawdopodobnie tworzącą się planetę

Astronomia: Kosmos 416 0
Układ AB Aurigae oddalony od Ziemi o 520 lat świetlnych, z gwiazdą i tworzącą się planetą, z pyłu i gazu pochodzącego z dysku protoplanetarnego. Fotografia: unilad.co.uk.
Układ AB Aurigae oddalony od Ziemi o 520 lat świetlnych, z gwiazdą i tworzącą się planetą, z pyłu i gazu pochodzącego z dysku protoplanetarnego. Fotografia: unilad.co.uk.

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w astronomii sprzyja postępowi tej dziedziny, dzięki czemu wykładniczo wzrasta ilość odnajdywanych układów planetarnych, kwazarów, pulsarów i tym samym innych galaktyk, oddalonych o miliony (a nawet miliardy) lat świetlnych.

Szczególnie w ostatnim czasie naukowcy dzielą się wieloma odkryciami, uzyskanymi dzięki m.in. pracy Very Large Telescope, umieszczonemu w chilijskim obserwatorium.


Relacja z tworzenia się nowej planety

Dzięki pracy naukowców udało się przygotować film, który przybliża nam zjawisko tworzenia się planety w układzie AB Aurigae. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem video, udostępnionym na oficjalnym kanale ESO (European Southern Observatory)

Zainteresowanie naukowców wzbudził przede wszystkim dysk o dużej gęstości, składający się z gazu oraz pyłu, który uformował się dookoła gwiazdy. W niewielkiej odległości od centrum układu dostrzeżono z kolei mniejszą spiralę pyłową i gazową, tworzącą nową planetę.



Co wiemy o układzie AB Aurigae?

Jest on oddalony o 520 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Woźnicy, natomiast sama gwiazda należy do typu Herbig Ae, cechujących się zmienną masą (formując się wykorzystują materiał z okalającego je dysku protoplanetarnego), wynoszącą od 2 do 8 mas Słońca (AB Aurigae ma masę 2,4-krotnie większą niż gwiazda naszego układu).

Obserwowana wielkość gwiazdowa obiektu wynosi 7,05, natomiast jest ona 47-krotnie jaśniejsza i o 2,5 krotnie większym promieniu od Słońca. Prędkość radialna ogwiazdy wynosi prawie 9 km/s, z kolei temperaturę powierzchni oszacowano na prawie 9500°C.

Sam dysk protoplanetarny, znajdujący się wokół gwiazdy, ma promień wynoszący około 120 jednostek astronomicznych. W jego szczelinie znajduje się właśnie mniejsza spirala, w której prawdopodobnie formuje się planeta.

Tworząca się planeta posiada od 5 do 37 mas Jowisza, półoś wielka orbity wynosi 102 jednostki astronomiczne, z kolei czas potrzebny na przebycie całej orbity wokół gwiazdy oszacowano na przynajmniej 800 lat.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię