Poruszająca się wokół swojej macierzystej gwiazdy Gliese 1132 egzoplaneta o nazwie GJ 1132b (odkryta w 2015 roku podczas prac w ramach Projektu MEarth, realizowanego w Chile, którego zadaniem było poszukiwanie planet pozasłonecznych) posiada ciekawą cechę, którą dostrzeżono dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a.
Okazało się, że niegdyś planeta ta utraciła swoją atmosferę, po czym udało się ją odzyskać. W wyniku tych zawirowań, spowodowanych prawdopodobnie działaniem macierzystej gwiazdy w tym układzie, zmienił się również jej skład – przed zniknięciem znajdował się tam hel oraz wodór, natomiast obecnie prócz samego wodoru wykryto tam metan, cyjanowodór oraz mgłę aerozolową (posiadającą ciekłe cząstki).
Przeczytaj również: Odkryto dwa kolejne brązowe karły dzięki teleskopowi TESS
Niewielka odległość planety GJ 1132b od swojej gwiazdy (średnio 0,0154 au, czyli zaledwie 2,3 mln km, co stanowi 1/66 odległości Ziemi od Słońca) powoduje, że panują na niej bardzo wysokie temperatury, które według szacunków przekraczają poziom 230°C.
Obiekt GJ 1132b został zakwalifikowany jako planeta typu ziemskiego ze względu na rozmiary i masę zbliżone do Ziemi – jest od niej około 60% cięższa oraz 16% większa. Z kolei szacunkowa gęstość wynosi 6000 ± 2500 kg/m3. Egzoplaneta jest skierowana zawsze w tą samą stronę do swojej gwiazdy, wykonując synchroniczny obrót.
Krótka orbita planety sprawia, że okrąża ona gwiazdę Gliese 1132 w ciągu około 38 godzin. Układ ten znajduje się w odległości 39,3 roku świetlnego od Układu Słonecznego.
Przeczytaj również: Niezwykła egzoplaneta K2-141b. Poznajmy bliżej ten niestabilny świat z głębokim oceanem magmowym
Gwiazda macierzysta Gliese 1132 jest dużo chłodniejsza od Słońca, jest rozmiar to zaledwie 20% jego wielkości, a ponadto emituje ona jedynie 0,5% energii słonecznej.