Studia o specjaliści zarządzanie od lat cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Wiele uczelni w Polsce oferuje możliwość nauki na tym kierunku. Studia daje duże perspektywy zawodowe, pozwala na zdobycie umiejętności przydatnych w wielu zawodach. Jakie są wymagania rekrutacyjne na studia o kierunku zarządzanie? Które uczelnie w Polsce mają najlepszą ofertę?
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Studia z kierunku zarządzania – jakie dają perspektywy?
Zarządzanie to interdyscyplinarny kierunek, pozwalający zdobyć wszechstronną wiedzą, którą można wykorzystać na wielu stanowiskach pracy. Na zajęciach poruszane są tematy z zakresu zarządzania, socjologii, marketingu, psychologii, ekonomii oraz prawa. Przekazywana jest wiedza dotyczącą funkcjonowania organizacji, rozwiązywania problemów gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi i informacjami, skutecznego komunikowana się i pracy w zespole. Studenci nabywają umiejętności niezbędne do zarządzania przedsiębiorstwami, przygotowują się do pełnienia funkcji kierowniczych i menadżerskich w firmach i instytucjach państwowych, a także prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
W zależności od zainteresowań dostępne są różne kierunki np. zarządzanie w bankowości i finansach, zarządzanie w biznesie, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie projektami, zarządzanie w gospodarce cyfrowej, zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii, zarządzanie w korporacjach itp. Na osoby, które ukończą studia z zarządzania praca czeka w wielu sektorach np. w administracji samorządowej i publicznej, bankowości oraz przemyśle.
Gdzie można studiować zarządzanie?
W Polsce istnieje 58 uczelni publicznych oraz 94 niepublicznych, na których można studiować zarządzanie. Do najlepszych z nich należą:
- Uniwersytet Warszawski – wydział zarządzania cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów i jest bardzo dobrze oceniany przez pracodawców.
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – SGH to jedna z najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce. Na przyszłych kierunków czekają m.in. takie kierunki jak: Biznes turystyczny, Gospodarka nieruchomościami, Zarządzanie projektami, Zarządzanie strategiczne, Zarządzanie w transporcie i logistyce, Zarządzanie zasobami ludzkimi.
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – to prywatna uczelnia, która specjalizuje się w kształceniu menedżerów.
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – to prestiżowa uczelnia, znana w całej Polsce. Zarządzanie można studiować na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – uczelnia od lat specjalizuje się w kształceniu ekonomistów i menedżerów. Do wyboru jest m.in. Kooperacja w biznesie, Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw, Zarządzanie firmą, Zarządzanie small businessem, Zarządzanie sprzedażą w produkcji i handlu, Zarządzanie wiedzą i informacjami.
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – zarządzanie można statuować na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Studenci mają do wyboru takie kierunki jak: Komunikacja marketingowa, Zarządzanie projektami, Menedżer biznesu, Zarządzanie marką, Zarządzanie przedsiębiorstwem, Zarządzanie sprzedażą.
Inne polecane uczelnie to: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Uniwersytet Łódzki.
Jak wygląda rekrutacja na kierunek zarządzanie?
Proces rekrutacji na kierunek zarządzanie różni się w zależności od uczelni. W procesie rekrutacji na uczelnie państwowe obowiązuje konkurs świadectw. Brane są pod uwagę takie przedmioty jak: matematyka, język polski, informatyka, historia,, geografia, wiedza o społeczeństwie, fizyka, biologia, chemia, język angielski. Oceny przeliczane są na punkty rankingowe. Na niektórych uczelniach prywatnych decyduje kolejność zgłoszeń lub odbywają się rozmowy rekrutacyjne, podczas których studenci mogą przedstawić swoje umiejętności i zainteresowania.
Kto sprawdzi się na studiach z zarządzania?
Studia z zarządzania nie są łatwe, wymagają dużej samodyscypliny oraz zaangażowania. Studenci zdobywają wiedzę z wielu dziedzin, dlatego muszą poświecić sporo czasu na naukę. Na tym kierunku najlepiej sprawdzą się osoby o uzdolnieniach matematycznych, ponieważ wiele przedmiotów opiera się o modele, analizy, zestawienia danych. Plusem będzie kreatywność, zdolność analitycznego myślenia, znajomość nowoczesnych technologii. Zarządzenie jest dobrym wyborem dla osób komunikatywnych, zaradnych, odpornych na stres.
Zarządzanie to kierunek, który daje ogromne możliwości, absolwenci nie muszą bać się bezrobocia. Warto wybrać dobrą uczelnię i zapewnić sobie doskonałe perspektywy na przyszłość.