Obrączkowe zaćmienie Słońca widziane okiem satelity DSCOVR. Imponujące zdjęcia sondy

Astronomia: Kosmos 64 0

W roku 2015 współpraca NASA, NOAA oraz należącej do Elona Muska firmy SpaceX zaowocowały umieszczeniem na orbicie heliocentrycznej sondy kosmicznej DSCOVR (skr. od Deep Space Climate Observatory).

Głównym zadaniem misji jest wykrywanie wszelkich anomalii związanych z wiatrem słonecznym oraz polem magnetycznym gwiazdy, dzięki czemu z pewnym wyprzedzeniem możliwe jest otrzymanie ostrzeżenia w przypadku ich wystąpienia, co ma szczególne znaczenie dla ochrony znajdujących się na orbicie okołoziemskiej satelitów oraz samej sieci energetycznej. Do tego celu wykorzystywane są dwa dedykowane urządzenia pomiarowe – magnetometr PlasMag (skr. od Plasma-Magnetometer) oraz radiometr NISTAR (skr. od National Institute of Standards and Technology Advanced Radiometer).

Dzięki instrumentom naukowym znajdującym się na pokładzie statku kosmicznego DSCOVR możliwe jest również wykonywanie imponujących zdjęć naszej planety, co wykorzystano chociażby przy okazji obrączkowego zaćmienia Słońca, które miało miejsce 14/15 października 2023 roku i było podziwiane m.in. z terenów Ameryki Północnej. W tym przypadku wykorzystano kamerę polichromatyczną EPIC (skr. od Earth Polychromatic Imaging Camera).


Może również zainteresować …


Poniższa fotografia ukazuje charakterystyczny cień rzucany na część Ameryki Północnej (dokładnie na południowo-wschodnie wybrzeże Teksasu w USA), widoczny jako rozległa ciemna plama w czasie pierścieniowego zaćmienia Słońca, podziwianego kilka dni temu. Kamera EPIC wykonała zdjęcie z odległości ok. 1.5 mln km (będąc w punkcie libracyjnym L1).


Obrączkowe zaćmienie widzimy w momencie, gdy Księżyc przechodzi przed Słońcem, ale jest zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zasłonić światło gwiazdy. Naturalny satelita Ziemi, poruszający się po eliptycznej orbicie wokół naszej planety, tworzy wraz z żółtym karłem imponujące widowisko w postaci czerwono-pomarańczowego pierścienia, często nazywanego „pierścieniem ognia”.


Źródła publikacji:
(1) earthobservatory.nasa.gov / „Darkened by the Moon’s Shadow”
(2) nesdis.noaa.gov / „Annular Solar Eclipse”
(3) cbsnews.com / „Satellite image captures moon’s shadow over U.S. during solar eclipse”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię