Niezwykła koniunkcja Jowisza i Saturna z 21 grudnia 2020

Astronomia: Planety 1 467 0

Dla fanów astronomii rok 2020 był niezwykle bogaty w informacje oraz wydarzenia związane z kosmosem – chociażby te związane ze startami rakiety Falcon 9 i misją Mars 2020, jak również z odkryciami na Księżycu.

Jowisz, Saturn i Księżyc na nocnym niebie. Fotografia: Space.com.
Jowisz, Saturn i Księżyc na nocnym niebie. Fotografia: Space.com.

Na deser nasz Układ Słoneczny zaserwował nam koniunkcję planety Jowisz oraz Saturn – jest to najmniejsze odległościowo zbliżenie od 397 lat (w momencie koniunkcji będą one zbliżone do siebie w kulminacyjnym punkcie na odległość mniejszą niż pół promienia naturalnego satelity Ziemi), dlatego właśnie to zjawisko wywołało aż tak wielkie poruszenie.

Do koniunkcji między największymi planetami Układu Słonecznego dochodzi średnio co 20 lat, jednakże zazwyczaj ich zbliżenie odbywa się w znacznie większych odległościach. Celem obserwacji tego zjawiska warto było wyposażyć się w teleskop lub dobrej jakości lornetkę.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Kolejne koniunkcje Jowisza i Saturna będą miały miejsce w 2040 oraz 2060 roku, jednakże nie będą one tak spektakularne.


Przeczytaj również: 12 maja to czas koniunkcji Księżyca, Jowisza i Saturna


Poprzednie tak efektowne zbliżenie Jowisza i Saturna miało miejsce prawie 400 lat temu, a dokładnie w 1623 roku. Następną tak bliską koniunkcję tych planet będzie można zaobserwować jeszcze w XXI wieku, kiedy to w 2080 roku największe planety Układu Słonecznego znów ominą się w tak niewielkiej odległości.

Różnice w odległościach podczas koniunkcji są ściśle skorelowane z kątami nachylenia orbit Jowisza oraz Saturna.

Astronomiczne zapytania:

  • saturn jowisz 21 grudnia

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię