Misja Crew-2 zakończona sukcesem! Kapsuła Dragon Endeavour z astronautami zadokowała na ISS!

Astronomia: Kosmos 91 0

Przesuwany z dnia na dzień termin wysłania załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Crew-2 w końcu doczekał się realizacji. Dnia 24 kwietnia 2021 roku rakieta Falcon 9, w której umieszczono kapsułę Crew Dragon Endeavour, osiągnęła swój zamierzony cel.


Problemy z terminowym wysłaniem misji załogowej, której celem było osiągnięcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zmiana ekipy dotychczas nadzorującej jej pracę, spowodowane były przede wszystkim prognozowanymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zarówno w miejscu startowym, jak i w występującymi w czasie planowanej trasy przelotu. Ponadto w rakiecie Falcon 9 dostrzeżono pewne usterki związane m.in. z gromadzeniem się zbyt dużej ilości tlenu w zbiornikach z paliwem, gromadzącego się w trakcie testowego tankowania.


Powiązane publikacje: Kolejna misja załogowa na ISS przy wykorzystaniu rakiety Falcon 9. Czy misja Crew-2 wystartuje 23 kwietnia?Tym razem zarówno prognozy, jak i faktyczne warunki atmosferyczne sprzyjały powodzeniu misji, dlatego 24 kwietnia udało się w końcu zadokować kapsułę Dragon Endeavour na ISS. Procedura głównego cumowania została zrealizowana o godzinie 11:21 czasu środkowoeuropejskiego. Po drobnych problemach, spowodowanych m.in. usterkami powstałymi w czasie wykonywania procedury bezpieczeństwa (uszkodzeniu uległo zabezpieczenie przedmiotu znajdującego się w kapsule), ostatecznie o godzinie 13:45 nowa 4-osobowa załoga znalazła na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Obecnie na ISS przebywa 11 astronautów, jednak ten stan potrwa jedynie kilka dni. 28 kwietnia planowana jest misja powrotna 7-osobowego zespołu wchodzącego w skład misji Crew-1, który przebywał w przestrzeni kosmicznej 164 dni.


Powiązane publikacje: Rakieta Falcon 9 – historia jej powstania oraz planowane loty


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię