Historyczny przelot małej asteroidy 2020 QG blisko naszej planety

Astronomia: Kosmos 258 0
Przelot asteroidy 2020 QG blisko Ziemi. W kulminacyjnym punkcie minęła ona naszą planetę w odległości zaledwie 2950 kilometrów. Fotografia: futurecdn.net.
Przelot asteroidy 2020 QG blisko Ziemi. W kulminacyjnym punkcie minęła ona naszą planetę w odległości zaledwie 2950 kilometrów. Fotografia: futurecdn.net.

Obiekty kosmiczne określane pojęciem asteroid są dobrze znanymi ciałami niebieskimi, które cechują się nieregularną strukturą skalistą oraz zróżnicowanymi rozmiarami – od najczęściej kilku metrów do nawet kilku kilometrów. Niebezpieczeństwo zderzenia się z powierzchnią Ziemi to z reguły prawdopodobieństwo rzędu znacznie poniżej 0,01%, jednakże należy mieć na względzie fakt, że nie wszystkie z nich jesteśmy w stanie zaobserwować i wykryć.


Dlaczego nie widzimy wszystkich asteroid?

Przede wszystkim obserwatorzy oraz naukowcy skupiają się na tych największych obiektach, których skutki zderzenia się z powierzchnią Ziemi byłyby opłakane. W ostatnich dniach świat obiegła informacja o przelocie asteroidy 2020 QG w odległości 2950 km od naszej planety. Sprawia to, że jest to pierwszy udokumentowany i zaobserwowany przypadek tak bliskiego „kontaktu” tego typu obiektów z Ziemią.

Przelot asteroidy 2020 QG został zaobserwowany w dniu 16 sierpnia, około 6 godzin po minięciu Ziemi. Według informacji przekazanych przez włoskie Obserwatorium Astronomiczne w Sonamo obiekt ten pojawił się przylatując prawdopodobnie z rejonu Słońca. Prędkość obiektu oszacowano na około 44 000 km/h.

Ze względu na bardzo niewielkie rozmiary asteroidy (według szacunków od 3 do 6 m) struktura ta nie stanowiłaby realnego zagrożenia dla naszej planety, a prawdopodobnie uległaby spaleniu w górnych warstwach atmosfery.

Zakładając utrzymanie prędkości przez asteroidę, jej aktualny kurs oraz brak kolizji z innymi obiektami kosmicznymi, powinna ona mijać Plutona za około 1,5 roku. Po tym czasie znajdzie się zatem w Pasie Kuipera, peryferiach Układu Słonecznego.

Wizualizacja trajektorii lotu asteroidy 2020 QG:



Misja Hera w kierunku asteroid

Celem lepszego zrozumienia oraz zabezpieczenia się przez skutkami zderzenia się z asteroidami powołano misję Hera. Wysłane w kierunku tych obiektów kosmicznych sondy mają zbadać możliwości zmiany trajektorii lotu ciał niebieskich za pomocą kontrolowanego zderzenia.

Na pierwszy plan pójdzie sonda DART, która w 2022 roku ma zderzyć się z naturalnym satelitą Didymoon (jej rozmiar to około 160 metrów), krążącym wokół asteroidy Didymos (o wielkości 780 metrów).

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię