Drugie zdjęcie czarnej dziury w galaktyce M87 wykonane przez EHT

Astronomia: Kosmos 19 0

Kolejne zdjęcie supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w galaktyce M87 wykonane zostało przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (ang. Event Horizon Telescope, w skrócie EHT). Fotografia przedstawia pomarańczowo-złoty pierścień wokół czarnej dziury, z najjaśniejszym punktem widocznym w prawym dolnym rogu pierścienia.

Nowe zdjęcie stworzone dzięki pracy EHT potwierdza ustalenia z pierwszej fotografii wykonanej w ramach projektu (początek projektu miał miejsce w 2017 roku), pokazując jednocześnie, że część materii wokół czarnej dziury uległa przemieszczeniu.

Na podstawie uzyskanych danych porównano najnowszą fotografię z tą wykonaną w 2019 roku (było to pierwsze zdjęcie czarnej dziury, a konkretnie jej cienia). Główna różnica polega na tym, że najjaśniejszy punkt wokół czarnej dziury przesunął się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara o około 30°. Dzieje się tak prawdopodobnie na skutek rozsypywania się materiału pochodzącego z dysku akrecyjnego wokół czarnej dziury na skutek jego zużywania.

Pewne rzeczy pozostały praktycznie takie same, jak chociażby jasny pierścień oraz cień czarnej dziury, które mają prawie taki sam rozmiar. Nie wykazano żadnych anomalii, przez co obiekt ten został zakwalifikowany jako przewidywany przez teorię względności Einsteina typ czarnej dziury.


Polecamy również …


Galaktyka M87 jest oddalona od Układu Słonecznego o około 55 mln lat świetlnych. To część nieba bacznie obserwowana przez zespół EHT, wykorzystujący do swoich badań sieć radioteleskopów rozsianych po całym świecie.

W międzyczasie do zespołu EHT dołączył kolejny teleskopTeleskop Grenlandzki znajdujący się w północno-zachodniej Grenlandii. Ponieważ technika stosowana przez naukowców, znana jako interferometria, staje się coraz precyzyjniejsza dzięki większej liczbie obiektów, nowe zdjęcie zawiera wcześniej niedostępne szczegóły dotyczące olbrzymiej czarnej dziury M87, którymi badacze zajmą się później.

Przyszłe zdjęcia wykorzystujące dane wykonane po 2018 roku pomogą fizykom dowiedzieć się więcej o złożonych interakcjach między polem magnetycznym czarnej dziury a wirującą wokół niej plazmą.


Źródła publikacji:
(1) www.sciencenews.org / „Astronomers have snapped a new photo of the black hole in galaxy M87”
(2) www.space.com / „2nd image of 1st black hole ever pictured confirms Einstein’s general relativity (photo)”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię