Dobry aparat fotograficzny, czyli jaki najlepiej kupić?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 966 0
aparat fotograficzny Canon EOS 5D
aparat fotograficzny Canon EOS 5D

Aparat fotograficzny jest nieodzownym sprzętem dla podróżnika, uczestnika niecodziennych wydarzeń, a także codziennego obserwatora, który w każdym momencie potrafi dostrzec piękno otaczających miejsc.

Osoba, dla której uwiecznianie wyjątkowych obrazów za pomocą aparatu staje się pasją, powinna połączyć rozwój tej pasji z zakupem sprzętu, który spełni jej wymagania. A może poszukujemy aparatu do robienia rodzinnych zdjęć z przyjęć i nie chcesz zgłębiać się w tajniki fotografii.


Podział aparatów cyfrowych

Wśród dostępnych w zróżnicowanej ofercie sprzętów fotograficznych, na czoło wysunęły się aparaty cyfrowe, wypierając swoich analogowych poprzedników. Pośród aparatów cyfrowych wyróżnić należałoby:

  • aparaty kompaktowe,
  • aparaty lustrzane (lustrzanki),
  • aparaty bezlusterkowe.

Każdy z rodzajów znajduje sympatyków, dla których tworzenie zdjęć to przyjemność. Warto zatem pamiętać, że sam aparat to nie wszystko. Urządzenie samo nie robi zdjęć, a przez osobę je obsługującą. Oprócz sprzętu liczy się umiejętność dostrzeżenia nietypowości i wyjątkowości oraz ubranie ich w interesującą, poprawną kompozycję.


Aparat kompaktowy dla każdego

Cyfrowy aparat kompaktowy powinien być sprzętem wyposażonym w wysokiej jakości podzespoły, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na aparat renomowanej marki fotograficznej. Aparaty kompaktowe odpowiednie są dla każdego, kto nie jest zainteresowany pogłębianiem wiedzy fotograficznej, a jednocześnie chce wykonywać dobre zdjęcia.

Automatyczne programy pozwolą dopasować oświetlenie, ostrość oraz nawet zlikwidują efekt czerwonych oczu. Dzięki cyfrowemu zoomowi skorzystamy z przybliżenia.

Aparat kompaktowy można ustawić w trybie portretu, krajobrazu, roślinności, a nawet w trybie nocnym, dzięki czemu sprzęt dostosowuje ustawienia do panujących warunków, dbając o wysoką jakość zdjęć. Aparaty kompaktowe służą nam na co dzień, umieszczone chociażby w zaawansowanych technologicznie telefonach komputerowych. Obecnie jakość zastosowanych w nich parametrów pozwala tworzyć zdjęcia przynajmniej dobrej jakości, co dla większości osób rozpoczynających przygodę z fotografią powinno w zupełności wystarczyć.



Lustrzanka cyfrowa półprofesjonalna, czy profesjonalna?

Znakomitej jakości sprzęt fotograficzny to przede wszystkim stosowane przez zainteresowanych amatorów oraz przez profesjonalistów lustrzanki cyfrowe, które w celu zapisu obrazu wykorzystują ruchome lustro oraz matówkę, która ma za zadanie uchwycić rzutowany na nią obraz. Światło wpada do aparatu przez obiektyw do lustra, ulega odbiciu w pryzmacie, i takie trafia do naszego oka, które poprzez wizjer może dostrzec realny obraz (nie elektroniczny).

Aparaty cyfrowe typu lustrzanka posiadają ogromną ilość funkcji, spośród których można umiejętnie dobierać ustawienia w celu uzyskania zamierzonego efektu.

Do lustrzanek można dokupić wiele akcesoriów, które pozwolą poszerzać wiedzę i umiejętności (obiektywy, lampy, odbłyśniki, filtry).

Uwaga!

Kupując lustrzankę danej marki, miejmy świadomość, że akcesoria muszą być dobrane do niej konkretnie – nie będą pasowały produkty konkurencyjnych marek.

Nie kupujmy lustrzanki przestarzałej, czyli liczącej więcej niż 4-5 lat. Rozwój technologii tworzy się w tak dużym tempie, że nie warto inwestować w przestarzały sprzęt, posiadający mniejsze możliwości niż ten nowszej generacji.

Wybierając model aparatu warto zastanowić się, które funkcje są nam przydatne oraz kupić model, który jest na rynku już co najmniej pół roku (jego wady konstrukcyjne zostały najczęściej już wyeliminowane).


Aparaty bezlusterkowe – czy wybierać?

Aparaty bezlusterkowe nie posiadają lusterka i pryzmatu. Światło, wpadające przez obiektyw, możemy oglądać w formie obrazu cyfrowego na wyświetlaczu LCD. Bezlusterkowce o mniejszej wadze oraz rozmiarach w porównaniu z lustrzanką mają jednocześnie mniejszą matrycę, co przedkłada się na jakość fotografii.

Aparaty bezlusterkowe posiadają obiektywy i inne dodatki niekompatybilne z wyposażeniem, koniecznym dla lustrzanek tych samych producentów. Aby korzystać z obiektywów, należy posiadać przejściówkę. Ceny bezlusterkowców są wysokie, jednak jeśli jesteś fanem najnowszych technologii, takie rozwiązanie i tak powinno skusić.


Co sprawia, że dany aparat jest dobry?

  • Rozmiar sensora – jest to jeden z najważniejszych czynników przy zakupie aparatu – im większy, tym więcej światła jest on w stanie wpuścić, co skutkuje uzyskaniem bardziej szczegółowych zdjęć i filmów. Ze wszystkich typów aparatów lustrzanki posiadają zwykle największy rozmiar matrycy i zazwyczaj lepszą jakość obrazu. Chcąc uzyskać więcej informacji na temat znaczenia rozmiaru matrycy, sprawdźmy rozmiary czujników aparatu.
  • Ilość megapikseli (Mpx) – wyższa liczba megapikseli nie gwarantuje jeszcze jakości, jeśli chodzi o rzeczywiste wyniki. Jednak nawet aparat 5 Mpx może dawać dobre odbitki fotografii o wymiarach 4×6, 5×7 lub 9×10 cali – takich, które łatwo mieszczą się w ramce. Większość tanich aparatów cyfrowych oferuje co najmniej 14Mpx.
  • Zoom – chcąc powiększyć odległe obiekty, takie jak chociażby latarnia morska, istotną rolę odgrywa zakres zoomu optycznego. Dzięki niemu obiektyw aparatu powiększa obraz w celu uzyskania ostrzejszych rezultatów – 5-krotny zoom optyczny jest minimalnym dopuszczalnym standardem. Dla porównania – zoom cyfrowy powiększa piksele obrazu podczas robienia zdjęcia, zmniejszając jego jakość.
  • Sterowanie ręczne – gdy powoli zyskujemy pewność siebie podczas wykonywania zdjęć, warto odejść od automatycznych ustawień i zapoznać się z ręcznymi funkcjami obsługi aparatu. Ustawienia takie jak apertura, poziomy ISO i czas otwarcia migawki, zwykle spotykane w kompaktowych aparatach kompaktowych, mostkach, bezlusterkowcach i lustrzankach cyfrowych, pozwalają na większą kontrolę nad detalami na zdjęciach.
  • Jakość wykonania – niektóre aparaty cyfrowe mogą być niewielkich, kompaktowych rozmiarów, a przy tym lekkie. Nie musimy jednak zadowalać się słabym konstrukcyjnie aparatem, wybierzmy chociażby taki z metalową lub plastikową obudową o wysokiej gęstości. Szukajmy także solidnych, dobrze rozmieszczonych i intuicyjnych przycisków. Dodatkowo, jeśli planujemy użyć aparatu w terenie, poszukajmy modelu, który ma obudowę odporną na warunki atmosferyczne (istotna tu będzie wodoszczelność i wodoodporność).
  • Stabilizacja obrazu – pomaga ona zmniejszyć rozmazanie zdjęć spowodowane drżeniem aparatu. Niektóre modele posiadają wbudowany stabilizator w aparacie, podczas gdy inne decydują się na wbudowanie go w obiektyw. Zdarzają się także i takie wyposażone w oba, współpracujące ze sobą, typy celem jeszcze większego zminimalizowania efektu rozmazania. Najlepsze aparaty cyfrowe zapewniają ostre i wyraźne obrazy niezależnie od tego, jak trudne jest ich uchwycenie.
  • Obiektyw – w przypadku aparatów z wymiennymi obiektywami jego wybór jest tak samo ważny, jak decyzja o zakupie aparatu. Wysokiej jakości optyka i wykonanie zapewnią najlepsze rezultaty obrazu, a przy różnych obiektywach zoptymalizowanych do różnych scenariuszy fotografowania warto zastanowić się, co chcemy ująć na zdjęciach przed zakupem. Ponadto każda marka aparatu posiada własne mocowanie obiektywu, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z aparatem.
  • Jakość zdjęć przy słabym świetle – słaby aparat cyfrowy zapewnia niewyraźne zdjęcia przy słabym świetle, z niezrównoważonymi kolorami i słabo widocznymi szczegółami. Wyższej klasy modele zdecydowanie lepiej znoszą takie warunki.
  • Nagrywanie wideo – podobnie jak w przypadku zdjęć, jakość nagrywania wideo zależy od typu aparatu i rodzaju obiektów, które będziemy najczęściej wykorzystywać. Kompaktowe i mostkowe aparaty sprawdzą się przyzwoicie przy nagrywaniu codziennych czynności, takich jak urodziny i święta, w warunkach dobrego oświetlenia. Chcąc uzyskać możliwie jak najlepsze wyniki, rozważmy zakup bezlusterkowca lub aparatu DSLR (lustrzanki cyfrowej), które w niektórych przypadkach oferują nagrywanie w jakości 4K Ultra HD, a nawet 6K.
  • Łączność bezprzewodowa – większość aparatów cyfrowych oferuje teraz połączenia bezprzewodowe, takie jak Bluetooth, czy Wi-Fi (niekiedy aparat posiada obsługę jednego i drugiego standardu), wbudowane w celu bezprzewodowego przesyłania zdjęć lub filmów do telefonu komórkowego, tabletu albo laptopa. Większość producentów oferuje również bezpłatne aplikacje do współpracy z aparatem; niektóre pozwalają nawet używać telefonu jako pilota. W takich sytuacjach dostępny jest również podgląd na żywo, który pozwala dokładnie zobaczyć przez telefon obraz widoczny w aparacie; takie rozwiązanie dobrze sprawdza się np. przy komponowaniu ujęć, gdy aparat znajduje się na statywie.

[ Aktualizacja zestawienia - październik 2024 ]

Aktualny ranking aparatów fotograficznych

Przedstawiamy Ranking TOP10 najchętniej wybieranych aparatów fotograficznych.


Astronomiczne zapytania:

  • aparat cyfrowy

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię