8 grudnia 2022 to czas opozycji Marsa oraz jego zakrycia przez Srebrny Glob

Astronomia: Planety 53 0

W nocy z 7 na 8 grudnia obserwatorzy oraz pasjonaci astronomii mieli okazję zobaczyć szczególne zaćmienie – okluzję Księżyca na Czerwonej Planecie. Ponadto w tym czasie Mars znajdzie się w opozycji. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można było dostrzec czapy polarne na powierzchni planety.

O zaćmieniu Czerwonej Planety mówimy wtedy, gdy nasz naturalny satelita przechodzi między nią a Ziemią, co skutkuje przesłonięciem jej tarczy. Księżyc na nocnym niebie znajduje się obecnie w konstelacji Byka (gwiazdozbiór Taurusa). Pogoda niestety nie rozpieszczała obserwatorów, jednakże przy szczególnie dynamicznym warunkach atmosferycznych największe szanse na podziwianie tego zjawiska były rzecz jasna w rejonach górskich (południowa Polska).


Powinno również zainteresować …


W tym czasie Mars znajdzie się również w opozycji – Czerwona Planeta była ustawiona idealnie w linii 180 stopni razem ze Słońcem oraz Księżycem. Takie zjawisko ma miejsce raz na mniej więcej 26 miesięcy, następne będziemy mogli podziwiać dopiero w styczniu 2025 roku. Osiągnięte w tym czasie peryhelium Marsa (tj. około 81 mln km) pozwala jeszcze lepiej zaobserwować opozycję Czerwonej Planety.



Za 10 lat Mars znajdzie się w najwyższym punkcie podczas opozycji, co będzie stwarzało świetnie warunki do obserwacji za pomocą teleskopu lub lornetki. Problemy z pogodą sprawiają, że warto w tym czasie rozważyć alternatywne metody obserwacji takich zjawisk – np. śledząc transmisje live z takich wydarzeń, udostępnianych na kanałach informacyjnych.


Źródła publikacji:
(1) travelandleisure.com / „You Can See Mars in Opposition Tonight— and the Next Time Won’t Be Until 2025”
(2) cybermoon.pl / „Kalendarz opozycji planety Mars w latach 2010-2050”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię