Początek 2024 to rój Kwadrantydów. Pierwsze noce spadających gwiazd w tym roku

Astronomia: Kosmos 58 0

Wraz początkiem 2024 roku miłośnicy obserwacji nocnego nieba będą mieli okazję podziwiać rój Kwadrantydów, z radiantem znajdującym się w okolicach pogranicza gwiazdozbiorów Wolarza, Smoka oraz Herkulesa. To pierwsze noce spadających gwiazd w tym roku, z aktywnością od 1 do 7 stycznia.

Maksimum aktywności Kwadrantydów przypadło na dzisiejszą noc – z 3 na 4 stycznia, kiedy to można było obserwować (według założeń teoretycznych) nawet 120 meteorów w ciągu godziny (okres maksimum częstotliwości ich występowania to około 8 godzin). Układ konstelacji powoduje jednak, że maksymalnie mogliśmy liczyć na 25-30 meteorów na godzinę. Według dotychczasowych ustaleń obiekty z grupy Kwadrantydów poruszają się ze średnią prędkością wynoszącą około 41 km/s.


Odkrycie roju Kwadrantydów i ich pochodzenie

Pierwsze informacje o Kwadrantydach sięgają już 1835 roku. W latach siedemdziesiątych część naukowców zasugerowała, że rój ten można powiązać z kometą C/1490 Y1, analizowaną przede wszystkim w krajach azjatyckich.

W roku 2003 program LONEOS odkrył natomiast ostateczne źródło meteorów – jest nim planetoida (196256) 2003 EH1, należąca do tzw. grupy Amora (obiekty planetoidalne z półosią większą od 1 AU, z peryheliami znajdującymi się w niewielkim stopniu za orbitą naszej planety).

Rój Kwadrantydów można obserwować również na terytorium Polski.


Kiedy kolejne noce spadających gwiazd w 2024 roku?

W 2024 rok wchodzimy z przytupem dzięki Kwadrantydom i ich aktywności do 7 stycznia. Niestety pasjonaci obserwacji tych zjawisk na kolejne będą musieli poczekać aż do drugiej połowy kwietnia, kiedy na nocnym niebie pojawią się Lirydy (od 16 do 25 kwietnia, z maksymalną aktywnością 21-22 kwietnia).

Początek maja to z kolei czas Akwarydów, z maksimum ich aktywności przypadającym na 4-5 dzień tego miesiąca (można je jednak obserwować od końca kwietnia do drugiej połowy maja).


Polecamy również …


Źródła publikacji:
(1) earthsky.org / „2024 Quadrantid meteor shower to peak January 3-4”
(2) www.timeanddate.com / „Quadrantids Meteor Shower 2024”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię