Ogromne struktury w kosmosie – część I: Wielka Ściana Sloan

Astronomia: Kosmos 1 785 0

Rozpoczynamy cykl publikacji przybliżających kwestię największych dotychczas zaobserwowanych w naszym Wszechświecie odkrytych struktur. Dziś krótko o Wielkiej Ścianie Sloan.

kosmiczne megastruktury supergromad galaktyk - Wielka Ściana Sloan


Czym jest Wielka Ściana Sloan?

Do 2003 roku miano największej struktury należało do Wielkiej Ściany, składającej się z ogromnych supergromad galaktyk i znajdującej się w odległości ponad 200 mln lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Megastruktura ta charakteryzuje się oszacowaną wielkością wynoszącą 500x300x15 mln lat świetlnych. Tak wielkie rozmiary sprawiają, że dla ułatwienia stosuje się najczęściej jednostkę parsek, a nawet megaparsek (Mpc), do wyrażenia chociażby odległości supergromad i ich gabarytów.

Wykonany w 2003 roku przegląd nieba Sloan Digital Sky Survey wykazał istnienie w gwiazdozbiorze Panny jeszcze większej struktury – Wielkiej Ściany Sloan, tworzącej charakterystyczne sieci powiązań, o niespotykanych dotychczas rozmiarach – system owych włókien stanowiących skupisko supergromad galaktyk posiada oszacowaną długość wynoszącą ponad 400 Mpc (ponad 1,3 mld lat świetlnych). Szacunkowe dane pokazują, że jest ona niemalże dwa razy większa od Wielkiej Ściany.

Autorem tego odkrycia był profesor John Richard Gott, specjalizujący się w zagadnieniach astrofizyki i grawitacji.Wielka Ściana Sloan - obraz artystyczny. Fotografia: newscientist.com.
Wielka Ściana Sloan – obraz artystyczny. Fotografia: newscientist.com.

Astronomiczne zapytania:

  • Sciana sloan

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię