Multimetry cyfrowe służą do diagnozowania pracy instalacji, sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają różne funkcje pomiarowe, dlatego wybór może być trudny.
Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego miernika prądu elektrycznego.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Kryteria wyboru multimetru cyfrowego
Wybierając nowy multimetr o charakterze uniwersalnym należy pod uwagę wziąć następujące podstawowe aspekty:
- bezpieczeństwo stosowania – dotyczy to zarówno samej obudowy (ta wykonana z gumy posiada wysoką odporność), jak i obecności wskaźników np. zwarcia;
- rozdzielczość ekranu – w przeciwieństwie do np. laptopów czy też monitorów parametr ten ma nieco odmienne znaczenia i w multimetrach określa on maksymalną liczbę, jaką przyrząd może pokazać na wyświetlaczu;
- liczba cyfr pokazywana na wyświetlaczu – oznaczenie to dotyczy maksymalnej wartości pokazywanej na ekranie przed zmianą zakresów pomiarowych, co wpływa na kwestię dokładności pomiarowej multimetru;
- dokładność pomiarowa przyrządu – liczba cyfr pokazywanych na wyświetlaczu wpływa naturalnie na osiąganie dokładności podczas pomiaru, występujący w oznaczeniach ułamek kryje oznaczenie najważniejszej możliwej do wyświetlenia na ekranie cyfry. Zakres pokazywanych wartości może być zarówno dodatni, jak i ujemny;
- dostępne funkcje pomiarowe – dobrej klasy mierniki cyfrowe umożliwiają wykonanie testu np. diod oraz tranzystorów, badania biegunowości, a także sygnalizacji szczelności obwodu elektrycznego. Przydatną opcją będzie z pewnością możliwość zapamiętywania wykonywanych pomiarów;
- zastosowanie multimetru – na potrzeby domowych i amatorskich zastosowań przydadzą nam się raczej mierniki o mniejszym poziomie dokładności oraz uboższe w funkcje. Najlepsze, bardziej zaawansowane i zarazem najdroższe modele przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań.
Kwestia, która została wymieniona, jako pierwsza najczęściej jest pomijana przez kupujących, dlatego postanowiliśmy napisać o niej na samym początku. Nie można ukrywać faktu, że największym wpływem decydującym na wybór miernika elektrycznego jest jego cena. Nie warto kupować najtańszego urządzenia, bo jakość jego wykonania wpływa bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa.
Kolejnym aspektem wpływającym na wybór odpowiedniego miernika prądu jest jego rozdzielczość. Jest ona zdefiniowana jako najmniejsza zmiana w sygnale wejściowym, a jednocześnie powoduje ona zmianę w sygnale wyjściowym. W tym miejscu dodamy, że rozdzielczość multimetru wyrażana jest cyfrowo.
Multimetr uniwersalny powinien również cechować się dużą dokładnością. Granica błędu nie powinna przekraczać wartości wskazanej przez danego producenta. Warto także zastanowić się, który miernik prądu chcemy dokładnie kupić. Dostępne są dwie wersje:
- multimetry mierzące rzeczywistą wartość skuteczną sygnału (True RMS),
- multimetry mierzące wartość średnią.
Jeśli weźmiemy powyższe kryteria pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia pomiarowego, z pewnością dokonamy odpowiedniego zakupu. Pamiętajmy o tym, aby nie wybierać urządzenia z najniższej półki, a przynajmniej z tzw. średniej półki.
Jak używać multimetru?
Dzięki miernikowi możemy odczytać wartości oporu elektrycznego, natężenia oraz napięcia prądu. Przygotowanie multimetru jest nieco inne w zależności od tego, co chcemy badać. W przypadku:
- napięcia prądu – zakres pomiarowy jest uzależniony od tego, czy mamy do czynienia z prądem stałym czy zmiennym. Należy ustawić go możliwie w węższej skali, najlepiej z przedziału spodziewanego wyniku. Z reguły są to oznaczenia kolejno V= i V~. Należy pamiętać, że każde ustawienia mają charakter indywidualny i dotyczą badania innego czynnika, w przeciwnym wypadku możemy nieodwracalnie uszkodzić sprzęt.
- natężenia prądu – patrzymy na nasz sprzęt pomiarowy i dokonujemy ustawienia zakresu w miejscu oznaczeń A= (gdy chcemy badać natężenie stałe) lub A~ (gdy chcemy badać natężenie zmienne).
- oporu elektrycznego – na multimetrze cyfrowym oznaczenie Ω.
Jeżeli nie wiemy, jakich wartości pomiarowych się spodziewać, należy ustawić możliwie jak największy zakres i przy kolejnych odczytach go doprecyzowywać. Przy odczytać poniżej zadanego zakresu z reguły taka informacja pojawi się w panelu miernika.
Za pomiar odpowiedzialne są sondy – czarną należy podłączyć w wejście oznaczone napisem COM na mierniku, z kolei czerwoną do wejścia, gdzie jest umieszczone oznaczenie badanej wielkości.
[ Aktualizacja zestawienia - październik 2024 ]
Multimetry cyfrowe RANKING
Zestawienie TOP 10 najchętniej kupowanych multimetrów cyfrowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.
Astronomiczne zapytania:
- dobry multimetr