Koniec misji lądownika Opportunity

Astronomia: Planety 910 0

Osławiony łazik Opportunity, wysłany 15 lat temu na powierzchnię Marsa, zakończył swoją misję. Ze względu na brak kontaktu (wysłano z kontroli lotów ponad 1000 poleceń przywracających) został on uznany za „zmarłego”.

lądownik Opportunity
lądownik Opportunity

Pierwotnie był on przygotowany do eksploracji Czerwonej Planety przez 90 dni, jednakże zdołał on przetrwać w tamtejszych warunkach zdecydowanie dłużej.


Główne zadania łazika Opportunity

  • zbadanie powierzchni Marsa, w efekcie czego robot przemierzył 45 km,
  • pozyskiwanie dowodów na istnienie w przeszłości wody w stanie ciekłym na powierzchni Czerwonej Planety.

Główne zadania łazika Spirit

  • zbadanie geologicznej struktury Czerwonej Planety.

Bezzałogowy łazik Spirit pokonał łącznie od 2004 roku 7730,50 metrów. W trakcie jego misji wielokrotnie dochodziło do problemów z komunikacją wynikających z błędów systemu operacyjnego. Ostatecznie lądownik otrzymał na początku 2010 roku status stacjonarnej stacji badawczej, a oficjalnie w 2011 roku zakończono misję z uwagi na brak kontaktu z łazikiem.

lądownik Spirit
lądownik Spirit


Przyczyny braku kontaktu z Opportunity

Prawdopodobną przyczyną milczenia i zarazem nieodwracalnego uszkodzenia łazika Opportunity była potężna burza piaskowa, która trwała przez wiele miesięcy w rejonie Perseverance Valley, gdzie w tamtym czasie przebywał robot. Panele słoneczne Opportunity przez długi czas nie miały dostępu do źródła zasilania w postaci promieni słonecznych, w efekcie czego doszło najpewniej do awarii wewnętrznego zegara.

Wraz z łazikiem Opportunity swoją misję pełnił również robot Spirit, jednakże również i z nim kontrolerzy stracili kontakt (oficjalnie w 2011 roku).


Misje innych robotów

Po zakończeniu misji łazików Opportunity i Spirit obecnie na powierzchni Marsa znajdują się statek Curiosity (od 2012 roku) oraz InSight (od 2018 roku). W najbliższych latach planowane są starty kilku innych lądowników – swoje statki wyślą Stany Zjednoczone, Europa oraz Chiny.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię