Wnikliwa obserwacja wyjątkowo jasnych obiektów na nocnym niebie pozwala dostrzec wiele ciekawych obiektów oraz zjawisk im towarzyszących. Dopiero co poznajemy lepiej nasz układ planetarny, a przed nami niezmierzony ocean gwiazd, księżyców, asteroid, komet, planetoid itp. nie tylko w Drodze Mlecznej, ale i w innych galaktykach.
Ze szczególnym zaciekawieniem staramy się poznawać nasze najbliższe sąsiedztwo, do którego można zaliczyć m.in. konstelację Lutni i znajdującą się w niej bardzo jasną Wegę.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Co wiemy o Wedze?
Spoglądając w kierunku gwiazdozbioru Lutni szczególnym blaskiem świeci będąca w odległości 25 lat świetlnych od Układu Słonecznego Wega (jasność 37-krotnie większa od Słońca, przy masie nieco ponad 2-krotnie większej), która znajduje się w czołówce najbardziej jasnych gwiazd. Dzięki swojej bliskości oraz wielkości gwiazdowej bliskiej 0m udało się ją sfotografować już w 1850 roku dzięki wykorzystaniu przyrządów optycznych, znajdujących się na Uniwersytecie Harvarda.
Tak jasny obiekt jest widoczny gołym okiem z większości miejsc na Ziemi, celem dokładniejszych obserwacji można z powodzeniem wykorzystać nawet prosty teleskop astronomiczny lub też zwykłą lornetkę.
Wega to gwiazda, którą możemy dostrzec z półkuli północnej oraz części południowej do szerokości geograficznej 51°S. Wiek tej gwiazdy szacuje się na około od 471 mln do 700 mln lat.
Ciekawostka!
Wega około 12000 lat przed Chrystusem funkcjonowała jako Gwiazda Polarna ze względu na niewielką odległość od ówczesnego bieguna nieba północnego. Szacuje się, że za około 12000 lat ponownie przejmie tę rolę.
Cechą charakterystyczną Wegi jest jej nieregularny kształt, wskutek czego temperatura powierzchni waha się od niecałych 9000 K do ponad 10000 K. Pomimo swoich rozmiarów wyróżnia się bardzo krótkim okresem obrotowym, wynoszącym jednie 0,5 dnia ziemskiego (prędkość obrotowa wynosi 270 km/s).
Ciekawostką jest fakt, że Wega będzie cyklicznie zwiększała swoją jasność przez najbliższe 290 tysięcy lat ze względu na fakt jej trajektorii obiegowej – jej orbita dookoła centrum Drogi Mlecznej jej eliptyczna, w efekcie czego w kulminacyjnym punkcie będzie oddalona od Układu Słonecznego o nieco ponad 17 lat świetlnych.
Wega jako część układu planetarnego?
Baczne poszukiwania obiektów spełniających kryteria planety i znajdujących się wokół najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Lutni dotychczas były bezowocne. Dzięki jednak wytężonym analizom udało się dostrzec ciało niebieskie, które okrąża Wegę w czasie zaledwie 2,5 dnia ziemskiego. Z tego powodu prawdopodobnie musi ona znajdować się w bardzo bliskiej odległości od gwiazdy, co skutkowałoby bardzo wysokimi temperaturami na powierzchni tej superszybkiej planety – według szacunków może to być nawet 3000°C.
Na chwilę obecną badacze posiadają zbyt mało danych, by coś więcej powiedzieć o potencjalnej nowo odkrytej planecie – wstępne analizy sugerują, że może mieć ona rozmiary szeregujące ją pomiędzy Neptunem, a Jowiszem.