Kosmiczny Teleskop TESS na tropie GJ 357 d – nowej Superziemi

Astronomia: Kosmos 483 0

Znajdujący się na orbicie od roku Kosmiczny Teleskop TESS miał za zadanie wykrywać układy planetarne, na których potencjalnie mogłoby istnieć życie. Kilka dni temu NASA poinformowała, że dokonano niesamowitego odkrycia dzięki niemu – zbadano znajdującą się 31 lat świetlnych od Ziemi gwiazdę GJ 357 i jak się okazało, udało się metodą tranzytu wykryć trzy planety krążące wokół niej – GJ 357 b, GJ 357 c oraz GJ 357 d.

planeta GJ 357 d, określana mianem Superziemi, znajdująca sie w odległości 31 lat świetlnych od Zielonej Planety, odkryta przez Kosmiczny Teleskop TESS
planeta GJ 357 d, określana mianem Superziemi, znajdująca sie w odległości 31 lat świetlnych od Zielonej Planety, odkryta przez Kosmiczny Teleskop TESS

Czy odkryto Nową Ziemię?

Oczy naukowców skupiły się na ostatniej planecie GJ 357 d, gdyż według ich obliczeń jej odległość od czerwonego karła daje szansę na istnieje wody w stanie ciepłym. Określana mianem Superziemi jest od naszej planety większa ponad 6-krotnie, jej okres obiegu wokół GJ 357 wynosi 56 dni, a ponadto udało się ustalić, że obiektowi GJ 357 d tamtejsza gwiazda dostarcza energię porównywalną z tą, jaką planecie Mars daje Słońce. Obiekt GJ 357 d znajduje się w odległości około 30 mln km od swojej gwiazdy. Ta niewielka jak na kosmiczne warunki odległość nie stanowi problemu, gdyż gwiazda GJ 357 jest 3 razy mniejsza i znacznie chłodniejsza od naszej gwiazdy.

Najważniejszym pytaniem dotyczącym potencjalnej Nowej Ziemi jest to, czy tamtejsza atmosfera potrafi zatrzymać wystarczającą ilość energii. Niestety obecne teleskopy nie są w stanie odpowiedzieć na tego typu pytania, musimy poczekać na modele nowszej generacji, których początek misji datuje się na 2025 rok.



Pozostałe odkryte planety układu GJ 357

Ze względu na panujące na nich temperatury obiekty GJ 357 b oraz GJ 357 c są mniej interesujące. Pierwsza z nich jest nieco większa od Ziemi i prawie 2 razy cięższa, a bliska odległość od gwiazdy sprawia, że panują na niej bardzo wysokie temperatury – szacuje się, że jest to ponad 250°C. Okres obiegu GJ 357 b wynosi niecałe 4 dni.

Druga z planet to GJ 357 c, z okresem obiegu wynoszącym nieco ponad 9 dni i masą ponad 3-krotnie większą od naszej planety. Szacuje się, że na powierzchni panują temperatury przekraczające 120°C.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię