Jaka mapa nocnego nieba? Którą najlepiej wybrać? Poradnik i Ranking TOP12 map nieba!

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 108 0

Możliwości technologiczne obecnego sprzętu sprawiają, że tradycyjne metody obserwacyjne często stają się coraz mniej popularne. Chociażby przy pomocy dedykowanych astronomicznych aplikacji mobilnych możemy bardzo szybko zdefiniować, o jakieś godzinie widoczne będą poszczególne obiekty w przestrzeni kosmicznej – planety, gwiazdy, galaktyki, konstelacje itp.

Obecnie wśród najchętniej wybieranych aplikacji oferujących (po zainstalowaniu na telefonie) interaktywną mapę nocnego nieba można wyróżnić m.in.:

  • SkyView,
  • Stellarium,
  • SkySafari,
  • Star Walk,
  • Sky Map,
  • NASA App.

Osoby pasjonujące się astronomią oraz te dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z obserwacją przestrzeni kosmicznej z pewnością docenią jednak tradycyjne mapy nocnego nieba, które świetnie sprawdzą się chociażby podczas nauki obsługi teleskopu astronomicznego lub prostszej lornetki. Znajomość położenia konstelacji, ciał niebieskich, mgławic, galaktyk itp. pozwoli na precyzyjniejsze i szybsze namierzenie ich na nocnym niebie przy pomocy posiadanego sprzętu optycznego.

Jakie zatem mapy nocnego nieba możemy kupić? Które przydadzą się na początek nauki astronomii?

Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

[TOP12] Ranking Map nieba

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Prezentujemy proponowane mapy nocnego nieba, które są najchętniej kupowane dla młodych pasjonatów astronomii.

2 #  Teleskop Astronomiczny OPTICON DISCOVERY + Duży Statyw + Mapy/Plakaty Nieba + Program i Akcesoria., 5902543852113

Teleskop Astronomiczny OPTICON DISCOVERY + Duży Statyw + Mapy/Plakaty Nieba + Program i Akcesoria., 5902543852113 Najniższa Cena Online
  • Producent Opticon 

Podstawowa mapa nocnego nieba na sam początek nauki może być w postaci wygodnej edukacyjnej podkładki na biurko, na której będziemy mieli jak na dłoni najważniejsze konstelacje, obiekty, galaktyki itp. w widzianej przez nas przestrzeni kosmicznej. Dzieciom oraz osobom rozpoczynającym przygodę z astronomią z pewnością dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z dostępnych i wymienionych wcześniej aplikacji mobilnych, łatwych do zainstalowania na naszym telefonie.

[TOP7] Najtańsze Mapy nieba [Ranking]

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Prezentujemy proponowane bardzo tanie mapy nocnego nieba, z modelami uszeregowanymi rosnąco wg ceny (od najtańszych).


Jeżeli marzy nam się zestaw obserwacyjny w postaci teleskopu ze statywem, wówczas z reguły nie musimy martwić się o zakup dodatkowej mapy nieba – z reguły jest ona dostarczana wraz ze sprzętem jako bonus od sprzedawcy. Ułatwieniem w zlokalizowaniu poszczególnych obiektów będzie z pewnością obrotowa mapa nocnego nieba, która pozwoli na zweryfikowanie ich aktualnego położenia w zależności od aktualnej godziny. Osoby mniej cierpliwe oczywiście w każdej chwili będą mogły skorzystać z aplikacji mobilnej, jeżeli korzystanie z mapy nieba może być z początku czasochłonne 🙂

[TOP7] Najdroższe Mapy nieba [Ranking]

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Prezentujemy proponowane dużo droższe mapy nocnego nieba, z modelami uszeregowanymi malejąco wg ceny (od najdroższych).

1 #  Teleskop Astronomiczny OPTICON DISCOVERY + Duży Statyw + Mapy/Plakaty Nieba + Program i Akcesoria., 5902543852113

Teleskop Astronomiczny OPTICON DISCOVERY + Duży Statyw + Mapy/Plakaty Nieba + Program i Akcesoria., 5902543852113 Najniższa Cena Online
  • Producent Opticon 

Jak wybrać dobrą mapę nieba? [Poradnik]

Forma mapy nieba, jaką chcemy posiadać, może być zróżnicowana i przeznaczona dla innego typu użytkownika.

Podkładka na biurko

Celem edukacji z pewnością będzie to bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie dla najmłodszych oraz osób początkujących. W zasięgu wzroku mamy rozkład najważniejszych obszarów nocnego nieba, z ich położeniem oraz współrzędnymi. Z pewnością na początku przygody z astronomią mogą się pojawić trudności z jej poprawnym odczytywaniem, dlatego może się nam przydać dodatkowo słownik lub książka przybliżająca obiekty astronomiczne, całe konstelacje, mgławice, galaktyki itp. Rozmiar podkładki warto skorelować z wielkością naszego biurka.

Mapa nieba na ścianę

Idealne rozwiązanie dla pasjonata astronomii. Tutaj w mniejszym stopniu musimy ograniczać się do rozmiaru samej mapy – wersje ścienne są dużo większe, mają przy tym wyraźniejsze napisy, co może się okazać znaczącym ułatwieniem, gdy dopiero co rozpoczynamy swoją przygodę z poznawaniem przestrzeni kosmicznej. Mapa nieba może być w formie przyklejanej lub tez przyczepianej za pomocą pinesek, igieł itp. (może się przydać tablica korkowa do powieszenia na ścianę). Najczęściej wersje do zawieszenia na ścianę mają rozmiar 60×80, 60×90 itd., jednak z powodzeniem możemy znaleźć i większe bądź bardzie zróżnicowane. Warto natomiast dostosować poziom szczegółowości samej mapy do możliwości oraz preferencji.

Atlas nieba

Może on przybierać różną formę:
książki – wraz z rozkładaną mapą nieba otrzymujemy książkę z informacjami o najważniejszych obiektach i strukturach w przestrzeni kosmicznej. Najczęściej otrzymujemy to jako całościowy zestaw;
rozkładanej mapki – klasyczna mapa nieba to dużych rozmiarów kartka, ze szczegółowym położeniem nie tylko największych struktur, ale również konstelacji i głównych gwiazd z nich się znajdujących, o galaktykach nie wspominając. Często taka mapa jest dołączona do zestawu z teleskopem;
mapki z dodatkowymi funkcjami – dla pasjonatów i miłośników gadżetów z pewnością interesująca będzie pozycja mapy oferującej np. podświetlenie w ciemności. Takie mapki są z reguły nieco droższe, w rozmiarach najczęściej bardzo podobnych do klasycznych map nieba.

Aplikacja do zainstalowania na telefon

To z pewnością najwygodniejsza forma nauki lokalizacji obiektów astronomicznych na nocnym niebie. Należy jednak mieć na względzie fakt, że niekiedy nasza geolokalizacja w telefonie może być wyłączona lub też działać z opóźnieniem, co będzie powodowało przekłamania w prawidłowym rozpoznaniu struktur w przestrzeni kosmicznej. Warto zatem weryfikować właściwe położenie gwiazd, planet, galaktyk itp. z tradycyjną mapą nocnego nieba w formie papierowej. Zdecydowana większość aplikacji map nieba jest wspierana przez systemy operacyjne takie jak Android, czy OS.


TOP Mapy nieba

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Produkty uwzględnione poniżej powstały w oparciu o aktywność kupujących oraz ich zainteresowanie produktem. Dane tutaj wykorzystane pozyskane zostały ze sklepów internetowych oraz porównywarek cenowych.

Bardzo tania Mapa nieba do 30 zł


Mapa nieba do 50 zł


Mapa nieba do 100 zł


Mapa nieba do 150 zł


Mapa nieba do 200 zł


Mapa nieba do 250 zł


Mapa nieba do 300 zł


Mapa nieba do 400 zł


Mapa nieba do 500 zł


Mapa nieba do 1000 złPodsumowanie

Zakup mapki nocnego nieba to drobny prezent dla naszego dziecka, kolegi lub też osoby z rodziny pasjonującej się astronomią. Forma mapy, jaką wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji oraz oczekiwań (istoty będzie tutaj poziom szczegółowości oraz zakres nieba, jaki chcemy uwzględnić). Na potrzeby szkolnej edukacji świetnie się sprawdzi podkładka na biurko, rozkładana duża mapa z szerokim zakresem nieba to z pewnością gratka już dla nieco obeznanych z astronomią entuzjastów obserwacji.

Jeżeli zależy nam na zakupie całego zestawu obserwacyjnego, to z pewnością teleskop ze statywem oraz dołączoną mapą nocnego nieba będzie dobrym rozwiązaniem. Dla osób początkujących z pewnością wystarczy nam model do 1000 zł, a z reguły będzie to kwota do 500 zł.


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię