Idealny zegarek dla odkrywcy – poznaj najlepsze marki

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 525 0

Zegarek dla odkrywcy musi mieć zestaw cech, który sprawdzi się w każdym, nawet najtrudniejszych warunkach.


Jakie cechy powinien mieć zegarek dla odkrywcy?

Wśród dostępnych na rynku zegarków jest też cała grupa produktów, które określić można mianem zegarków dla odkrywców. Są to takie modele, które posiadają specjalne cechy, pozwalające na ich noszenie nawet w ekstremalnych warunkach – na przykład w czasie wyprawy na drugi koniec świata, nurkowania, wspinaczki. Nie straszne jest im zmieniające się ciśnienie, kurz, pył, można z nich korzystać także w nocy. Są wodoszczelne, niezawodnie podświetlone oraz charakteryzują się niezwykle wytrzymałą konstrukcją.


Zegarki Timex

Wybierając zegarek dla odkrywcy weźmy pod uwagę zegarki Timex. Szczególnie dwie kolekcje spełnią wymagania najbardziej wymagających podróżników i amatorów sportów ekstremalnych – Timex Expedition oraz Timex Command. We wszystkich modelach z tych serii wodoszczelność wynosi minimum 100m. Cechą wyróżniającą te zegarki jest także specjalne, opatentowane przez markę podświetlenie INDIGO – w równomierny sposób podświetla ono całą tarczę zegarka, pozwalając na wygodne korzystanie z niego także w słabych warunkach oświetleniowych.

Modele te charakteryzują się również wytrzymałą konstrukcją z systemami antywstrząsowymi. Warto wspomnieć, że model Timex TW5M20800 brał udział w najbardziej ekstremalnych zawodach Red Bull Cliff Diving – zawodnicy skaczą do wody z 27 metrowych klifów, w locie wykonując perfekcyjnie przygotowane akrobacje.


Zegarki Vostok Europe

Kolejnymi modelami, którym warto się przyjrzeć są zegarki Vostok Europe. Większość modeli charakteryzuje się bardzo wysoką wodoszczelnością – nawet do 200m. Niestraszne są mu poziomy ciśnienia, trudne do wytrzymania przez zwykły zegarek. Modele Vostok Europe Everest Expedition Underground w 2013 roku towarzyszyły ukraińsko-litewskiej ekspedycji speleologów, która podjęła się zbadania drugiej co do głębokości jaskini na świecie, położonej w górskim rejonie Abchazji. W czasie ekspedycji, speleolodzy zeszli na głębokość 2197 metrów, co nie udało się nigdy wcześniej.

Jaskinia Krubera-Woronia, która była celem ekspedycji nie bez przyczyny nazywana jest podziemnym Everestem. Ciśnienie tam panujące jest równie trudne dla organizmu ludzkiego, oraz – dla sprzętu. Po drodze, odkrywcy musieli też przeprawić się przez dwa zbiorniki wodne – nawet w tym momencie zegarki Vostok Europe świetnie sobie poradziły. Ich masywna konstrukcja sprawdza się w każdych warunkach. Mają też podświetlenie trytowe, uważane za niezawodne.Zegarki Traser

Godne polecenia są również zegarki Traser. Wszystkie modele mają minimum 100m wodoszczelności. Warto też wspomnieć o opatentowanej technologii Trigalight – chodzi tu o podświetlenie trytowe, które świeci bez przerwy. Marka daje użytkownikom gwarancję na ciągłość świecenia przez okres 10 lat. Przyjmuje się jednak, że rurki trytowe wykorzystywane w podświetleniu trytowym świecą nawet przez 25 lat.

Zegarki te mają bardzo wytrzymałą konstrukcję, w niektórych modelach zastosowano nawet pancerz Double Case. Nie zmienia to faktu, że koperta jest bardzo lekka. Pancerz zwiększa jej wytrzymałość na wstrząsy, uderzenia, sprawia, że konstrukcja jest ogniotrwała. Zegarki Traser mają też szkiełka, które wykazują odporność nawet na zarysowania przed kryształki kwarcu w czasie burzy piaskowej, z tego też powodu stanowią dobre zegarki militarne.

Wybierając zegarek dla odkrywców pamiętajmy o tym, że musi on być dostosowany do rodzaju wyprawy jaką planujemy i do przewidywanych w jej czasie warunków. Obecnie, nawet najbardziej specjalistyczny zegarek designem nie ustępuje modelom typowo casualowym – będzie świetnie prezentować się nie tylko na szlaku.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię