Możliwości obecnych teleskopów są coraz większe i pozwalają coraz na coraz głębszą penetrację najdalszych zakątków Wszechświata. Efekt wieloletnich prac zaowocowały powstaniem m.in. Teleskopu Subaru (posiadającego optykę aktywną), który umożliwia chociażby dokładniejszą obserwację czarnych dziur i wybuchu supernowych, oddalonych o miliony i miliardy lat świetlnych od naszej Galaktyki.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Stała jasność supernowej
To dzięki supernowym sklasyfikowanym jako typ Ia możliwe jest oszacowanie ich odległości, a to ze względu na ich stałą jasność. W przypadku innych rodzajów zmniejszający się poziom jasności stanowi problem z określeniem poziomu ich oddalenia.
Nowy typ supernowych
Mowa tutaj o Super Luminous Supernovae, czyli supernowych jaśniejszych 5-10-krotnie od typu Ia. Tak efektowne rozbłyski pozwalają oczywiście na dostrzeżenie większej ilosci eksplozji kosmicznych oraz lepsze poznawanie praw, jakimi kierował się Wszechświat wiele miliardów lat temu.
To wszystko osiągnięto dzięki zastosowaniu wspomnianego Teleskopu Subaru, który podczas 6 miesięcy pracy zdołał zarejestrować i sfotografować 5 typów Super Luminous Supernovae, a także ponad 400 supernowych o stałej jasności, sklasyfikowanych jako typ Ia. Ponad 10% z supernowych to wybuchy znajdujące się w odległości ponad 8 miliardów lat świetlnych od Układu Słonecznego.
Dotychczas znajdujący się na Hawajach na wysokości ponad 4000 m.n.p.m. Teleskop Subaru odnalazł już ponad 2000 nieznanych supernowych.