Mikroskop

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 35 227 6
mikroskop laboratoryjny
mikroskop laboratoryjny

Chcąc jak najlepiej dobrać mikroskop, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby co do tego sprzętu oraz określić parametry, jakie są najbardziej istotne w związku z jego zakupem. Warto na początek dowiedzieć się nieco o jego historii oraz budowie i rodzajach.


Mikroskop – historia, budowa i rodzaje

Samo słowo mikroskop pochodzi z języka starogreckiego i jest zbitką dwóch słów – mikros – co oznacza mały, oraz skopeo – patrzę, obserwuję. Przyrząd ten służy więc do obserwowania małych obiektów, które są niewidoczne gołym okiem. Dzięki niemu możliwe jest więc spojrzenie w głąb mikroświata. Pierwsze konstrukcje mikroskopów powstały w XVI wieku w Holandii. Były to mikroskopy o prostej konstrukcji, których działanie bazowało na podświetlaniu światłem dziennym.

Przełomu w używaniu tego rodzaju wynalazku dokonał przedsiębiorca A. van Leeuwenhoek, który jako pierwszy zaczął obserwować za jego pomocą organizmy żywe – pierwotniaki, plemniki oraz erytrocyty. Pod koniec wieku XIX mikroskop przyczynił się do odkrycia bakterii gruźlicy, a także obserwacji chromosomów w jądrze komórkowym. Przy ich pomocy badano również strukturę metali i innych materiałów, a nieco później obserwowano przez nie struktury organelli komórkowych, a także atomów. Mikroskop był więc wynalazkiem, który umożliwił ogromny postęp cywilizacyjny i pozwolił zbadać lepiej ciało ludzkie.

Na dzień dzisiejszy istnieje wiele rodzajów mikroskopów, jak chociażby:

  • akustyczne,
  • elektronowe,
  • fluorescencyjne,
  • holograficzne,
  • pomiarowe,
  • polaryzacyjne,
  • optyczne.

Pod kątem przeznaczenia i wykorzystania można znaleźć również mikroskop z usb, mikroskop dla dziecka, mikroskop do lutowania, elektroniki, bakterii, badania krwi oraz wiele innych. Przy samym zakupie tego urządzenia bardzo łatwo jest się pogubić, gdyż każdy posiada inne zastosowanie.

Mikroskop składa się z kilku elementów:

  • okularu i soczewek,
  • śrub, które regulują ostrość i ustawiają odległość,
  • lusterka, które służy do oświetlania preparatu,
  • tarczy rewolwerowej – służącej do obracania mikroskopu,
  • elementów mechanicznych – stolika, zacisku i statywu.


Wybór mikroskopu ze względu na zastosowanie

mikroskop optyczny AmScope T490B z trzema okularami
mikroskop optyczny AmScope T490B z trzema okularami
Najistotniejszą sprawą jest określenie tego, do czego będzie się stosowało mikroskop. I tak np. w dziedzinach takich jak biologia, medycyna czy zoologia najlepiej jest używać mikroskopy do światła przechodzącego, dolnostolikowe (czasem odwrócone), które służą do pola jasnego lub kontrastu fazowego.

Z kolei w naukach technicznych oraz przemyśle należy wybrać mikroskop do światła odbitego (rzadziej przechodzącego), dolnostolikowy lub też odwrócony. W geologii zaś najlepszy będzie mikroskop dolnostolikowy, do światła przechodzącego lub odbitego bądź też łączący obie cechy.


Wybór mikroskopu a stopień powiększenia

Obecnie na rynku funkcjonują cztery typy powiększeń w mikroskopach. Pierwsze 2x100x dotyczy mikroskopów stetoskopowych. Drugie 40 x 400 x to mikroskopy biologiczne, w których warto zwrócić uwagę na te wyposażone w układ optyczny odwrócony. Powiększenie 40 – 1000 x to mikroskopy laboratoryjne lub też badawcze. Jeżeli zaś chce się posiadać powiększenie do 2000x to należy wybrać mikroskop badawczy lub specjalistyczny.


Wybór mikroskopu a preparaty

Bardzo istotne w doborze mikroskopu jest stwierdzenie, do obserwacji jakich preparatów będzie używany. Do preparatów barwionych i trawionych najlepiej nadaje się mikroskop do obserwacji w polu jasnym, ewentualnie ciemnym.

Z kolei w przypadku preparatów przeżyciowych oraz hodowlach komórkowych świetnie się sprawdza mikroskop do obserwacji w polu jasnym i przede wszystkim kontraście fazowym, czasem kontraście reliefowym, Hofmanna, bądź interferencyjnym.

Do obserwacji okazów, minerałów, części urządzeń czy też wad materiałowych poleca się stosowanie mikroskopu stetoskopowego.


Wybór mikroskopu ze względu na efekty, jakie chce się osiągnąć

Przy zakupie mikroskopu ważne jest również, jakie efekty chce się osiągnąć. Do subiektywnej oceny preparatu najlepiej nadają się mikroskopy binokularowe oraz okularowe.

Z kolei do zdjęć oraz archiwizacji poleca się mikroskopy z nasadką tri okularową, z kamerą i dołączonym do urządzenia w miarę prostego oprogramowania. Podobne mikroskopy stosuje się do raportów i pomiarów, z tym że w tego typu operacjach wymagane jest nieco lepsze oprogramowanie, przeznaczone do pomiarów morfometrycznych.

Przy przeprowadzaniu analizy obrazu najlepiej sprawdzają się mikroskopy z zaawansowanym oprogramowaniem.


Ceny mikroskopów

Mikroskop to sprzęt kupowany na długie lata. Stąd też kupując go warto poświęcić odpowiednie nakłady finansowe. Jest to przyrząd rzadko się psujący i często służy wielu osobom. Prosty mikroskop szkolny to przedział pieniężny od kilku do kilkuset złotych. Z kolei mikroskop laboratoryjny kosztuje już niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W średnim przedziale cenowym, wynoszącym kilkanaście tysięcy mieszczą się mikroskopy badawcze.


Mikroskopy do obserwacji RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Najchętniej wybierane mikroskopów w sklepach online. Ranking powstał na podstawie porównywarek cenowych.


Astronomiczne zapytania:

  • Dobry mikroskop szkolny
  • jaki mikroskop dla dziecka
  • mikroskop dla dzieci ranking
  • https://odkrywcyplanet pl/mikroskop/
  • jaki mikroskop kupić
  • mikroskop dolnostolikowy
  • mikroskop do użytku domowego
  • jaki mikroskop należy kupić dla początkujących
  • mikroskop profesjonalny
  • jaki mikroskop do 1000 zlotych

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



6 opinii o “MikroskopAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. Marek

    Bardzo ciekawy materiał, z pewnością przyda się każdemu, kto będzie wybierał mikroskop. Tego sprzętu jest tyle, że przy decyzji trzeba brać bardzo pod uwagę parametry okularu i inne rzeczy, o których powiedział autor. No i czasami nie jest to tania rzecz.

    Reply
  2. Witek

    Jeżeli chodzi o mikroskopy, to mam w tym duże doświadczenie i przewinęło mi się już tego sprzętu cała masa, ze względu na pracę zawodową. Sprzęt marki Bresser to sprzęt godny polecenia, zawsze sprawdzają się znakomicie. Mają kilka przedziałów cenowych, więc każdy wybierze dla siebie coś fajnego.

    Reply
  3. Maciej

    Bardzo istotne jest to, aby wiedzieć przy wyborze budowa mikroskopu oraz z czym związane są poszczególne jego elementy. Jako początkujący obserwator tego nie widziałem, ale artykuł trafia w samą dziesiątkę 😉

    Reply
  4. Arek

    Mega ciekawe, jakie może być zastosowanie mikroskopu. Bardzo ciekawe jest to, że jest aż tyle różnych modeli, zależnie od przeznaczenia – super opisane i ciekawy ranking. Plus dla autora!

    Reply
  5. Olek

    Wiele osób zastanawia się jaki mikroskop na sam początek – tutaj od razu powiem, że nie ma co szarżować i warto zatrzymać się na czymś średnio zaawansowanym. Te drogie mikroskopy przeznaczone są raczej dna osób, które mają już z tym większy kontakt czy to w domu, czy w laboratorium. Pozdrawiam 😉

    Reply
  6. Witek

    Mój syn ciągle męczył mnie o ten sprzęt, a że nie znam się na tym kompletnie to musiałem przejrzeć Wasz ranking mikroskopów. Sporo ciekawych pozycji, wybraliśmy mikroskop bresser, który podobno przeznaczony jest właśnie dla osób początkujących, w dodatku młodych. Pozdrawiam!

    Reply

Dodaj opinię