Przy obecnym poziomie technologicznym z reguły większa część społeczeństwa miała do czynienia z fotografią w różnym stopniu zaawansowania. Służą temu wszelkie serwisy społecznościowe i popularne aplikacje, dzięki którym ludzie dzielą się swoimi wspomnieniami i przeżyciami.
Amatorskie zdjęcia jednak głównie opierają się na przedstawieniu obiektu, a profesjonalna fotografia skupia się na najefektywniejszym wydobyciu potencjału tegoż obiektu. To odróżnia profesjonalistę od amatora. Fotograf potrafi uchwycić piękno chwili, stworzyć zdjęcie, które jest sztuką. Do tego celu potrzebny jest odpowiedni aparat dla fotografa. To właśnie przy wykorzystaniu możliwości urządzenia profesjonalny fotograf tworzy zdjęcia artystyczne, okazjonalne, tematyczne.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Od czego zacząć poszukiwania?
Każdy aparat cyfrowy powinien odpowiadać doświadczeniu oraz wymaganiom fotografa. Nieopłacalne jest kupowanie drogiego i zaawansowanego sprzętu przez osoby, które fotografią zajmują się amatorsko, albo dopiero zaczynają uczyć się sztuki fotografii. Osoby niedoświadczone nie wykorzystają wszystkich możliwości aparatu, a ceny sprzętu profesjonalnego są bardzo wysokie. Dlatego też nie zaleca się zakupów zaawansowanych lustrzanek cyfrowych początkującym. To strata pieniędzy i potencjału aparatu.
Poszukiwania profesjonalnego aparatu należy rozpocząć od zawężenia ilości produktów poprzez ustalenie konkretnych specyfikacji. Na rynku jest tak wiele lustrzanek, że przebrnięcie przez wszystkie modele i porównanie ich praktycznie niewykonalne.
Na początku należy wybrać markę. Najlepiej zdecydować się na firmy znane, z dużym doświadczeniem i stażem na rynku, które gwarantują produkty wysokiej klasy, solidne oraz dysponują zapleczem naprawczym i są w stanie zaproponować części zamienne w przypadku zniszczenia. Od lat we wszystkich rankingach pierwsze miejsca osiągają tacy producenci jak: Nikon, Canon oraz Pentax. Oferują aparaty cyfrowe zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, stosunek jakości do ceny produktów oferowanych przez te firmy sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Posiadają także wysoką dostępność różnych rodzajów obiektywów, dzięki czemu można rozbudowywać zakupiony aparat wedle swoich potrzeb.
Zakup lustrzanki dla profesjonalisty to zadanie wymagające odpowiedniego zaangażowania oraz posiadania szerokiej wiedzy tematycznej. Profesjonalista powinien bazować na kilku najważniejszych cechach, które powinna posiadać dobra lustrzanka dla fotografa.
Kryteria wyboru lustrzanki do profesjonalnych zastosowań
Lustrzanka z opcją filmowania
Lustrzanka dla zaawansowanych powinna przede wszystkim umożliwiać filmowanie, ponieważ wiele osób liczy nie tylko na możliwość wykonywania zdjęć, ale też na filmowanie różnych wydarzeń, w wysokiej rozdzielczości. Na szczęście takie produkty, jak Canon 750 D oraz Nikon D5500 umożliwiają skorzystanie z takiej opcji, więc warto się w nie zaopatrzyć.
Uszczelniony korpus
Dobra lustrzanka powinna posiadać także uszczelniony korpus i bardzo solidną obudowę. Wtedy też zachodzi większa pewność tego, że nawet w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu. Przeznacza się na niego w końcu duże pieniądze, dlatego też z pewnością warto zadbać o to, aby był on wytrzymały i odporny na usterki techniczne.
Precyzyjne ustawienie ostrości
Najlepsza lustrzanka powinna też umożliwić ustawienie precyzyjnej ostrości, aby zdjęcia wychodziły perfekcyjnie nawet w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. W tym przypadku zdecydować można się na takie sprzęty jak:
- Canon 70D,
- Nikon D7200,
- Canon 7D Mark II.
Są to jedne z najlepszych możliwych lustrzanek tego typu na rynku fotograficznym, więc warto poważnie zastanowić się nad ich zakupieniem, jednak trzeba przygotować się w tym wypadku na dość spory wydatek finansowy, ale dzięki temu będzie można skutecznie szlifować swoje umiejętności fotograficzne praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Zdjęcia będą wychodzić ostre i bardzo precyzyjne, na czym powinno zależeć profesjonalistom.
Wysoko oceniane lustrzanki RANKING
[ Aktualizacja zestawienia - październik 2024 ]
Chętnie wybierane lustrzanki do bardziej zaawansowanych zadań. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.
Co powinna mieć lustrzanka dla profesjonalisty?
Jest kilka podstawowych kwestii, które należy sprawdzić na samym początku. Zanim zacznie się analizować konkretne specyfikacje, które powinien mieć aparat dla fotografa trzeba przyjrzeć się właściwościom, które często są pomijane, bagatelizowane, a jednak mają ogromny wpływ na pracę.
Aparat lustrzanka powinien być solidnie zbudowany i posiadać odporną na upadki oraz zarysowania obudowę. Wiele sesji zdjęciowych wymaga przyjmowania różnych pozycji, przy czym nie trudno o upadek aparatu, otarcie go (na przykład o drzewo przy sesjach w plenerze). Sam transport sprzętu również naraża go na uszkodzenia. Wytrzymałość aparatu jest jedną z najważniejszych kwestii. Dodatkową zaletą będzie także odporność na skrajne warunki pogodowe.
Kolejną kwestią jest wygoda. Lustrzanka dla profesjonalisty powinna mieć uchwyt umożliwiający komfortową pracę, która często opiera się na kilkugodzinnym robieniu zdjęć. Dlatego tak ważne, aby ręka fotografa nie męczyła się nawet podczas całego dnia pracy, nie drętwiała, była stabilna.
Najważniejsze jest wnętrze!
Nie powinno się wybierać aparatu ze względu na jego wygląd zewnętrzny, a na to, jakie ma funkcje. Bez wątpienia najistotniejsza jest matryca, która powinna być możliwie jak najwyższej jakości. W zależności od rodzaju wykonywanych fotografii profesjonalnej większość fotografów wybiera między dwoma rodzajami: pełnoklatkową oraz APS-C. Ta pierwsza jest bardziej uniwersalna, przyda się na sesje plenerowe, plastyczne, umożliwia osiąganie bardzo niskich szumów, aczkolwiek nie sprawdzi się przy fotografiach opartych na dynamice, dużych zbliżeniach, czy zdjęciach wykonywanych podczas ruchu obiektu obserwowanego.
Matryca pełnoklatkowa będzie dobra w przypadku zdjęć w plenerze, sesji ślubnych i okolicznościowych, natomiast właśnie matryca APS-C pozwoli na wykonanie świetnych zbliżeń, dobrych zdjęć sportowych. Istotne, aby bez względu na rodzaj matrycy możliwe było otrzymane jak największej rozpiętości w tonacji barw wykonanych zdjęć, to świadczy o jakości większości fotografii.
Krótki czas migawki oraz opcje lamp błyskowych to kolejne istotne elementy, które jednak zależą od indywidualnych preferencji fotografów. Im krótszy czas migawki, tym lepsza jakość zdjęć, aczkolwiek jest to uzależnione od warsztatu fotografa. Najpopularniejszy czas migawki wśród fotografów profesjonalnych wynosi 1/8000 s.
Lustrzanki dla fotografa RANKING
[ Aktualizacja zestawienia - październik 2024 ]
Najchętniej wybierane lustrzanki do profesjonalnych zastosowań. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.
Wybrane modele lustrzanek w krótkiej charakterystyce
Wybór dobrej jakościowo lustrzanki cyfrowej nie zawsze jest prosty. To właśnie dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu i na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę, aby mieć pewność, iż sięga się po trwały i zadowalający produkt. Zastanawiając się nad lustrzanką, na pewno należy przyjrzeć się dwóm bardzo dobrze sprzedającym się modelom, a więc Nikonowi D7500 oraz Canonowi EOS 77D.
Charakterystyka Nikona D7500
- Zacząć należy od tego, iż Nikon D7500 spełnia wymagania związane z najnowszą technologią. Posiada na przykład ruchomy oraz dotykowy ekran, który ułatwia oglądanie i wybieranie zdjęć już na aparacie.
- Matryca APS CMOS (23,5 x 15,7 mm) jest gwarantem zdjęć wysokiej jakości.
- Ten model aparatu posiada także wbudowany mikrofon stereograficzny i możliwość regulowania jego czułości. Dzięki temu uchwycić można nawet najcichsze dźwięki, a nagrania zawsze cechują się doskonałą jakością.
- Zakres ISO tego modelu to aż 100-51200, co umożliwia wykonywanie perfekcyjnych zdjęć w różnych warunkach.
- Do tego dochodzi szeroki zakres migawki, a więc fotografie zawsze będą ostre i odpowiednio doświetlone.
- Waga aparatu to nieco ponad 600 g.
Charakterystyka Canon EOS 77D
- Jest to lustrzanka cyfrowa, która posiada 24,2 piksele.
- Także w tym przypadku aparat wyposażony został w obrotowy i przede wszystkim dotykowy ekran, który ułatwia przybliżanie zdjęć i oglądanie ich.
- Matryca CMOS 22.3×14.9 mm (APS) pozwala na doskonałe uchwycenie każdego momentu.
- Także w modelu Canon EOS 77D, ISO może osiągnąć wartości aż 51200.
- Funkcja zdjęć seryjnych umożliwia wykonanie ich aż 6 w przeciągu jednej sekundy.
- Czas otwarcia migawki to 30-1/4000 s (z dokładnością do 1/2 lub 1/3 stopnia). Dzięki temu fotografie są doświetlone tak, jak tylko się chce i zawsze pozostają wyraźne i czytelne.
- Ten model posiada dodatkowo kilka programów tematycznych, które umożliwiają lepsze dopasowanie ustawień do typu wykonywanych zdjęć.
- Aparat sam w sobie jest nieco lżejszy, niż model omawiany wcześniej i waży 540 g.
Astronomiczne zapytania:
- profesjonalne aparaty fotograficzne
- najlepsze lustrzanki
- ranking lustrzanek 2018
- https://odkrywcyplanet pl/lustrzanka-dla-profesjonalisty/
- Aparaty do zdjęć sesjow
- jaki aparat dla średnio zaawansowanych
- Najlepsze aparaty profesjonalne
- Jaka lustrzanka dla średnio zaawansowanych
- aparaty fotograficzne półprofesjonalne
- lustrzanka jaka najlepsza
Kwiato88
Polecam bardzo lustrzankę Nikon D7500 . Jest to moja pierwsza lustrzanka i jak przerzuciłem się z aparatu cyfrowego na tego Nikona to byłem w szoku że zdjęcia mogą być aż tak dobrej jakości 😀 Cena może nie należy do najniższych, ale w końcu za jakość się płaci. Nie dziwi mnie pierwsze miejsce w rankingu tego sprzętu – kompletnie się z nim zgadzam!
Paka
Zastanawiałam się ostatnio nad kupnem lustrzanki. Robię zdjęcia telefonem albo zwykłym aparatem i to pokochałam. Chce się poważnie tym zająć. Może nie kupię od razu lustrzanki dla profesjonalisty, ale warto poczytać i się trochę dokształcić.
KONAN
Jeżeli miałbym kupować nowy aparat to byłby to ponownie Canon. Ufam tej firmie, jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Aparat raz mi nawet spadł, przez moją nieuwagę, ale nic się na szczęście nie stało. Raz natomiast zepsuła mi się matryca (nie wiem od czego). Ale, że aparat był na gwarancji to bez problemu mi go w salonie firmowym naprawili.
kami
Niestety Canon na przestrzeni ostatnich kilku lat został w tyle. To już nie to co kiedyś, gdy wszyscy pstrykali Canonami:) Osobiście mogę polecić profesjonalne lustrzanki Sony, które naprawdę świetnie się spisują – szczególnie przy zdjęciach nocnych. Warto wydać nieco więcej i zaopatrzyć się również w zestaw dobrych obiektywów.
darek
A mnie właśnie dzisiaj zawiódł aparat. Mało używany EOS 450D, odpadło pokrętło do zmiany trybów. Podniosłem aparat, nie zdążyłem nawet nic zrobić a pokrętło sobie sru na dywan. Plastik nie wytrzymał chyba próby czasu. przez ostatnie 2 lata nikt aparatu nie ruszał co widać po kurzu na nim. Nawet nie wiem czy opłaca się naprawiać, używany w dobrym stanie 450 kosztuje.
Adrian
Ja pokusze się o stwierdzenie, że Canon dalej jest mocny i jeżeli wydajna lustrzanka to tylko od nich. Kupiłem ostatnio aparat z bardzo dobrym obrazem i jestem z niego zadowolony – nie jest to flagowy model ale z pewnością był warty tych pieniędzy i mogę śmiało go polecić 😉
Karol
To prawda, canon i nikon z resztą jak widać w zestawieniu są chyba czołowymi producentami sprzętu jakim jest aparat fotograficzny typu lustrzanka. Mam już dosyć przestarzały aparat i cały czas kusi mnie Nikon D7500, ale cena troszkę jeszcze za duża, pozbieram i w końcu kupię wymarzony sprzęt.
Piotr
potrzebuję aparatu w miarę uniwersalnego (głównie zdjęcia ale też film czasami) do 10 tys. z obiektywem. Niestety każdy sprzedawca proponuje co innego. Co radzicie?? Zależy mi na tym by był to sprawdzony model który nie straci natychmiast dużo na wartości. Zdjęcia bardziej dynamiczne (zwierzęta w ruchu, plany też raczej dalsze niż szerokie) Chętnie wysłucham sugestii i porad.
mirek2
Na dobrą lustrzankę trzeba niestety wyłożyć sporo kasy. A jeżeli kupujemy coś tańszego, to chcąc, czy nie chcąc po jakimś czasie najdzie nas zajawka i będziemy coraz więcej kasy chcieli wydawać na obiektywy i inne rzeczy. Pasja sama w sobie świetna, bardzo kształci i otwiera głowę na różne pomysły.
wrona67
Szukam czegoś, co pozwoli mi na płynną przesiadkę z mojego starszego Canona. Chcę kupić teraz coś poważniejszego, co pozwoli się rozwijać. Jakieś propozycje konkretne, jeżeli ktoś ma na tyle wiedzy? Myślę o Nikonie D7500, wydaje się być odpowiedni co do moich potrzeb.
Łukasz
Jeżeli ktoś szuka takiego sprzętu jak aparat lustrzanka, to polecam zdecydowanie nikon. Dobrej jakości, cenowo w porządku sprzęt. Od lat używam i nie mogę powiedzieć złego słowa 😉
Jaś
Dobra cyfrowa lustrzanka w przystępnej cenie o zdecydowanie nikon. Jestem zwolennikiem tego sprzętu bo stosunek jakości do ceny jest chyba najlepszy na rynku i ciężko będzie komukolwiek ich przebić, przynajmniej w mojej opinii.
Kamil
Mam Nikona D7200 i szczerze polecam z całego serca. Sprzęt najlepszej jakości, śmiało mogę powiedzieć, że to najlepszy aparat jaki kiedykolwiek miałem w ręce. Masa opcji i trybów, jakość zdjęć jest po prostu powalająca, a dla profesjonalisty to jeden z lepszych wyborów na obecnym rynku.
Maciek98
Zastanawiam się, czy te najlepsze lustrzanki cyfrowe są na tyle dobre, że faktycznie warto wykładać po kilka tysięcy na aparat. Interesuje się fotografią już dwa lata, ale poważniejszego sprzętu jeszcze nie miałem, a powoli się szykuje do zakupu. Fajny artykuł i ciekawe spostrzeżenia komentujących, dzięki!
Ula
Jaka pełna klatka do 5 tysięcy zł na wielki powrót do fotografii po 3 latach? Portret i krajobraz.
Beata
Polecam konkretny profesjonalny blog o fotografii: fotovideorynek.pl.
Igor Socha
A ja mam pentaxa KS-2 i moge stwierdzić że pentaxjest najlepszy pod względem autofocusa i ostrosci zdjeć. Większość zdjęć trafiona. I to nie tylko moja opinia. Niestety jewst mało obiektywów na rynku a nikon,canon i sony go wyparły