Dron to urządzenie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wpływa na to przede wszystkim jego funkcjonalność i nieograniczone możliwości, jakie daje bezzałogowiec z kamerką. Co więcej, dzięki szerokiej ofercie i naprawdę atrakcyjnym cenom, drony są dostępne niemalże dla każdego. Jakiego drona wybrać? Czy każdy może latać dronem z kamerą hd?
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Czym jest dron z kamerą hd i do czego służy?
Pod pojęciem drona rozumiemy bezzałogowy statek lotniczy, który umożliwia przelot w trybie zdalnego sterowania lub w pełni autonomicznie. Wyróżniamy różne rodzaje dronów, w tym urządzenie rekreacyjne, profesjonalne oraz specjalistyczne. Ponadto poszczególne modele bezzałogowców cechują się rodzajem wirników, masą własną i rozmiarami. W zależności od typu drona, urządzenia te można stosować zarówno do rekreacyjnych przelotów i amatorskich nagrań wideo, gdzie doskonale sprawdzi się dron z kamerą hd, jak i użytku profesjonalnego, na przykład do wytyczania granic działek, przeprowadzania inspekcji budowlanych lub monitorowania ruchu drogowego.
Jak wybrać drona z kamerą?
Wybór drona z kamerą powinien być poprzedzony analizą własnych potrzeb. Zacznijmy więc od wyboru podstawowych cech bezzałogowca, które mogą okazać się dla nas kluczowe. Rynek dronów jest bardzo zasobny, dlatego każdy może odnaleźć coś interesującego dla siebie. Poszczególne modele bezzałogowych statków powietrznych różnią się od siebie funkcjonalnością. Do podstawowych cech, które oferuje większość dronów, zaliczamy:
- możliwość nagrywania wysokiej jakości filmów (1080p lub 4K) oraz wykonywania zdjęć poprzez kamerę hd,
- łatwe sterowanie z widokiem na żywo na ekranie telefonu lub tabletu,
- funkcja automatycznego powrotu i lądowania w miejscu startu.
Dodatkowo warto pamiętać o kwestii przepisów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, o których wspominamy w dalszej części tekstu. Decydując się na zakup drona, warto rozważyć kwestie tego, czy będziemy mogli w pełni legalnie z niego korzystać. O tym, jakim dronem można latać bez specjalnej licencji, szczegółowo opowiadamy w ostatniej części artykułu.
Czy każdy może latać dronem z kamerką HD?
Podobnie jak w przypadku innych statków lotniczych, tematyka przelotów dronem podlega przepisom Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W celu uregulowania zasad wprowadzono specjalistyczne licencje, w ramach których dopuszczalne są przeloty dronami o określonej masie maksymalnej, lecz ponadto w przepisach określone są także ograniczenia w kwestii minimalnej odległości od zbiorowisk ludzkich. Zazwyczaj mówi się bowiem o minimalnym odstępie 50 metrów od ludzi. Jeżeli planujesz częste przeloty dronem, w szczególności w formie komercyjnej, zdobycie licencji na drona może okazać się dobrym, przyszłościowym pomysłem. Rosnące zainteresowanie zdjęciami oraz filmami lotniczymi sprawia bowiem, że na rynku wciąż istnieje duży popyt na specjalistyczne usługi, prowadzone za pośrednictwem dronów.
Jakim dronem można latać bez licencji?
Przepisy Urzędu Lotnictwa Cywilnego mówią wprost, że dopuszczalne są przeloty bez licencji wyłącznie w przypadku dronów o masie nieprzekraczającej 250 gramów. Podczas przebywania w powietrzu, bezzałogowiec musi znajdować się w zasięgu pola widzenia operatora.