Ziemia

Astronomia: Planety 59 964 4

Ziemia jest trzecią planetą oddaloną od Słońca i jednocześnie największą z planet skalistych w Układzie Słonecznym. W przeciwieństwie do innych planet w naszym układzie, których nazwy pochodzą od bóstw, nazwa Ziemi pochodzi od anglosaskiego słowa Erda, co oznacza ziemię lub glebę.

Ile lat ma Ziemia?
Ziemia powstała około 4,5 mld lat temu i jest jedyną znaną planetą, na której istnieje udokumentowane życie. Nazywana jest również Planetą Ludzi.


Profil planety Ziemia. Podstawowe informacje

Masa planety: 5 972 190 000 000 000 mld kg
Średnica równikowa: 12 756 km
Średnica biegunowa: 12 714 km
Obwód równika: 40 030 km
Prędkość obiegu: 29 785 km/s
Równikowe przyspieszenie grawitacyjne: 9,81 m/s2
Równikowa prędkość ucieczki: 11,18 km/s
Ciśnienie atmosferyczne: 0,1 MPa
Znane Księżyce: Księżyc
Gęstość Ziemi: 5,515 g/cm³
Odległość orbity od Słońca: 149 598 262 km (1 AU)
Okres obiegu planety: 365,26 dni ziemskich
Temperatura powierzchni: od -88 do 58°C
Powierzchnia Ziemi – lądy i oceany: 510mln km². Morza i oceany stanowią 70,7% całej powierzchni, tj. 360,7 mln km². Lądy Ziemi to 149,4 mln km², czyli 29,3% powierzchni.


Ciekawostki i fakty o Ziemi. Opis planety

Coraz wolniejszy obrót Ziemi
Spowolnienie obrotu dzieje się niemal niezauważalnie – jest to około 17 milisekund na sto lat, choć tempo nie jest jednolite. Szacuje się, że przy tym tempie za 140 000 000 lat dzień będzie trwał 25 godzin.

ziemia z kosmosu - widok z orbity

Ziemia była kiedyś uważana za centrum wszechświata
Ze względu na pozorne ruchy Słońca i planet w odniesieniu do ich punktu widzenia, starożytni uczeni uważali, że Ziemia pozostaje statyczna, podczas gdy inne ciała niebieskie krążą w kołowych orbitach wokół niego. W końcu pogląd ten został obalony przez Mikołaja Kopernika.

Ziemia posiada potężne pole magnetyczne
Zjawisko to jest spowodowane przez rdzeń składający się głównie z niklu i żelaza w połączeniu z jego szybkim obrotem. Pole magnetyczne chroni Ziemię przed skutkami wiatru słonecznego (magnetosfera).

Jest tylko jeden naturalny satelita Ziemi
Księżyc to dopiero piąty największy naturalny satelita w Układzie Słonecznym. Największym księżycem jest satelita Jowisza – Ganimedes. Ziemia jest jedyną planetą wewnętrzną z grupy Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, która posiada jednego dużego satelitę – Księżyc. Mars ma dwa bardzo niewielkie księżyce. Merkury i Wenus natomiast ich nie posiadają.

Ziemia jest jedyną planetą której nazwa nie pochodzi od bóstwa
Pozostałe siedem planet w naszym Układzie Słonecznym jest nazywanych od rzymskich bogów i bogiń. Jednak tylko Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn zostały nazwane w czasach starożytnych, gdyż były one widoczne gołym okiem. Rzymska metoda nazewnictwa planet została wstrzymana po odkryciu Urana i Neptuna.

Z wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym, Ziemia posiada największą gęstość
Gęstość Ziemi w poszczególnych miejscach jest zróżnicowana – rdzeń metalowy ma gęstość większą od skorupy. Średnia gęstość Ziemi wynosi około 5,52 grama na centymetr sześcienny.

Charakterystyczna atmosfera planety
Atmosfera planety składa się w 21% z tlenu. Ziemia jako jedyna planeta posiada wodę na jej powierzchni. Atmosfera dzieli się na pięć warstw – troposferę (ok. 80% masy), stratosferę, mezosferę, jonosferę oraz egzosferę. W przypadku troposfery obserwowany jest spadek temperatury średnio o 6°C na każdy km. W stratosferze panuje stała temperatura -55C, zaś w mezosferze od -66°C do 0°C. Na powierzchni planety temperatura podnosi się o 3°C wraz ze wzrostem głębokości o 100m.



Powierzchnia Ziemi i miejsce planety w Układzie Słonecznym

Jest krucha i podzielona na płyty tektoniczne, które unoszą się na skalistym płaszczu – warstwie między powierzchnią Ziemi (jej skorupy), a jego gorącym rdzeniem w stanie płynnym. Wnętrze Ziemi jest aktywne sejsmicznie i powoduje liczne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i ruchy górotwórcze. Zjawiska te odbywają się wzdłuż granic płyt tektonicznych.

W wyniku aktywności geologicznej (wulkany i trzęsienia ziemi) na powierzchni Ziemi znajduje się znacznie mniej kraterów niż na powierzchni planet, takich jak Mars, Wenus i Merkury lub na powierzchni Księżyca. Kratery przemieszczają się do wnętrza planety lub ulegają procesowi wietrzenia, erozji, opadom deszczu w ciągu milionów lat.

Poniżej przedstawiamy ranking najchętniej wybieranych teleskopów obserwacyjnych, dzięki którym znacznie lepiej poznamy inne obiekty w kosmosie.


Powierzchnia Ziemi nie jest dobrze widoczna z kosmosu z powodu chmury pary wodnej.

powierzchnia Ziemi widoczna z kosmosu
powierzchnia Ziemi widoczna z kosmosu

Ze względu na okres obiegowy Ziemi równy 365,26 dnia co cztery lata mamy dodatkowy dzień w kalendarzu – 29 luty. Zatem co cztery lata mamy rok przestępny (366 dni) – ostatnie i najbliższe lata przestępne to 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020 i 2024.

Planety bliżej Słońca – Merkury i Wenus, mają okres obiegowy od Ziemi. Planety znajdujące się dalej od Słońca niż nasza planeta mają dłuższe lata, np. Pluton potrzebuje 249 ziemskich lat, aby okrążyć Słońce.

Obrót Ziemi trwa 24 godziny. Na stronie Ziemi zwróconej ku Słońcu panuje dzień, a stronie Ziemi odwróconej od Słońca panuje noc (np. w Wielkiej Brytanii jest noc, a po przeciwnej stronie Ziemi – w Nowej Zelandii – jest dzień).

Orbita Ziemi delikatnie przechyla się w kierunku Słońca, czego efektem są pory roku. Zima w Wielkiej Brytanii oznacza lato w Nowej Zelandii. Im bliżej równika, tym jest o wiele mniejsza różnica między latem a zimą.

Ziemia jest oddalona o jednostkę astronomiczną (1 AU) od Słońca, Wenus jest w odległości 0,72 AU od Słońca, a Mars 1.52 AU. Najdalej położony od Słońca jest Pluton – 39,5 AU.

Ziemia nie jest dokładną kulą. Średnica biegunowa jest nieco mniejsza niż średnica wokół równika.

Ziemia jest większą planetą niż Merkury, Wenus i Mars – planety najbliżej położone. Na mapach astronomii często stwarza wrażenie mniejszej niż Wenus, ponieważ Wenus jest otoczony przez grubą warstwę kwasu siarkowego, która znajduje się ok. 65 km powyżej jej powierzchni.

Kosmos - powierzchnia Ziemi z orbity okołoziemskiej - kolejne ujęcie
Kosmos – powierzchnia Ziemi z orbity – kolejne ujęcie

Polecamy zapoznanie się z ofertą teleskopów.


Astronomiczne zapytania:

  • planeta ziemia
  • ciekawostki o ziemi
  • ziemia planeta
  • ziemia ciekawostki
  • ziemia
  • planeta ziemia ciekawostki
  • ciekawostki o naszej planecie
  • ziemia z kosmosu
  • informacje o ziemi
  • https://odkrywcyplanet pl/ziemia/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



4 opinii o “ZiemiaAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. Olek Polanski

    Kto zrobił te zdjęcia ziemi z „kosmosu” i z jakiej wysokości? Wygląda na to ze zastosowano tutaj obiektyw szerokokątny typu „rybie oko”, skoro widać tam „międzynarodową stacje kosmiczna”.
    ISS jak podają krąży nad ziemia na orbicie 408 km:
    1 – skąd się tam wzięła skoro wszem wobec wiadomo ze człowiek nie „pokonał jeszcze” wyższej orbity aniżeli „low orbit” = max 160 km?
    2 – jeśli średnica ziemi to ok 12 tys km to jest aby zrobić jej fotografię z „kosmosu” w takiej okazałości jak na waszym zdjęciu, fotografujący musi się znajdować przynajmniej na tej wysokości. Kto i czym poleciał w „kosmos” na wysokość 12 tysięcy km?

    Będę wdzięczny za wyjaśnienia.

    Reply
  2. Igor

    Nikt – po prostu zdjęcia wykonał satelita ( jak np zdjęcia Księżyca na tle Ziemi wykonane przez Satelita Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) znajdującego się ok. 1,5 mln km od Ziemi w punkcie libracyjnym, gdzie równoważą się siły przyciągania Słońca i Ziemi. W takim punkcie satelita może pozostać i nie będzie go przyciągać żadne z tych dwóch ciał.)
    link: wyborcza.pl/1,75400,18518114,zobacz-ksiezyc-i-ziemie-z-odleglosci-miliona-kilometrow.html

    Reply
  3. Kasia

    Nie macie Państwo kontaktu do siebie na stronie. A chciałam spytać – czy mogę wykorzystać Państwa zdjęcie ?

    Reply
  4. Małgorzata Konstańczak

    są prawa i prawdy kosmiczne, które ziemianie poznają w miarę rozwoju umysłu ale tak się złożyło na tym padole, że o rozwój umysłów raczej się nie dba, bardziej o wierzenia w cuda. No cóż bywa, nauka nie jest obowiązkiem ani przywilejem, jest prostą metodą poznawania możliwości swojego umysłu. Moje nadajniki kosmiczne obwieszczają, że są właściciele Ziemi, którzy stworzyli glob po którym stąpamy i nie oddali go nikomu w dzierżawę a już na pewno nie na własność. To co stworzył człowiek to i tak tylko namiastka tej potężnej nauki, która dba o rozwój a nie o jakieś pierworództwo.Piszę bo tak trzeba ale czuję się obco na tym padole.

    Reply

Dodaj opinię