Teleskop astronomiczny

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 21 925 2


Pierwszy teleskop, jaki przyjdzie nam kupić do obserwacji nieba, to zadanie wymagające przejrzenia wielu ofert oraz wykonanie porównań pomiędzy poszczególnymi modelami różnorakich producentów. Początkujący miłośnicy obserwowania nieba już na wstępie często popełniają błąd, gdyż zadają niewłaściwe pytanie w stylu jaki teleskop wybrać i kupić do 500 zł czy do 1000 zł? Otóż za tak niewielką kwotę niewykonalne jest raczej zakupienie wysokiej jakości produktu na lata. Popularne jest natomiast kupno teleskopu dla dziecka za niewielką kwotę, które stanowić będzie prawdziwy rarytas, jednak z pewnością nie zadowoli prawdziwych pasjonatów astronomicznych.

Przy wyborze dobrego teleskopu chociażby podstawowa wiedza na temat optyki oraz działania teleskopu może nam się przydać. Warto natomiast skorzystać z ofert renomowanych producentów, w przypadku których nabyć możemy już teleskop do 2000 zł o całkiem zadowalających parametrach. Zaufanie dla największych marek spowoduje, że nie staniemy się łatwym łupem dla „naciągaczy” szukających kompletnie „zielonych” w tym temacie klientów. Z pewnością nie kupujmy tego rodzaju sprzętu w popularnych marketach czy ogólnych sklepach fotograficznych!

Ranking teleskopów do 2000zł

Ważne jest także przeznaczenie sprzętu: czy to będzie teleskop dla dziecka w wieku 10 czy też 16 lat, czy konieczne jest posiadanie zaawansowanych funkcji oraz konstrukcji optycznych, z których i tak nie będzie korzystał. Dzieci w tym wieku chcą przede wszystkim rozwiązań prostych i intuicyjnych, a skupiają się na jakości optycznej. Ponadto sama konstrukcja powinna być solidna, gdyż dzieci w tym wieku często coś psują.

jaki teleskop astronomiczny wybraćWażne jest także miejsce obserwacji. Tereny miejskie powodują, że obserwator ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza może się ograniczać jedynie to lepszego poznawania obiektów takich jak Księżyc, planety, jaśniejsze obiekty mgławicowe, natomiast przebywając na terenach podmiejskich oraz wiejskich z powodzeniem można poznawać już komety, mniej widoczne obiekty mgławicowe, słabe planetoidy. Znakomite warunki do obserwacji nieba i planet oraz innych obiektów astronomicznych przez teleskop oferują Bieszczady, Sudety, Podhale, Kotlina Kłodzka czy też Warmia i Mazury.

Chcąc obserwować niebo z terenów miejskich najlepiej sprawdzają się tak zwane lunety (fachowa nazwa to refraktory) ze względu na zapewnienie najlepszego kontrastu. Tutaj wkracza pytanie dotyczące kwoty, jaką chcemy zainwestować. Duża luneta powyżej 15cm średnicy obiektywu to potężny wydatek, ponadto jej transport jest mocno utrudniony. Teleskop lustrzany jest natomiast łatwy w wykonaniu i stosunkowo tani. Obserwując chociażby księżyc przez teleskop będziemy pod dużym wrażeniem dokładności nawet niewielkiej lunety.

Kupując nasz pierwszy teleskop dla początkującego amatora skupmy się na dobrej jakości obserwacji oraz dużym kontraście, pozwalającym na dokładne zbadanie największych obiektów na niebie. Na pierwszy sprzęt refraktor 80-110 mm albo reflektor do 150 mm średnicy lustra oraz kilka par dobrej jakości okularów. Wybierając określony zestaw warto zapytać się, co wchodzi w jego skład, czy są w nim okulary i jakiej są marki.

Ranking teleskopów do 300zł dla dziecka

Montując teleskop powinniśmy zapewnić mu odpowiednią sztywność i stabilną konstrukcję, szybko tłumiącą drgania spowodowane niewielkim wiatrem czy też mikroruchami.

Kupując teleskop do kwoty 5000 zł warto wiedzieć, że maksymalne powiększenia podawane przez sprzedawce nie mogą maksymalnie przekroczyć dwukrotności średnicy obiektywu lub średnicy lustra wyrażonej w mm. Chodzi w tym aspekcie przede wszystkich o użyteczność – większe powiększenia powodować jedynie mogą rozmazywanie obrazu, co znacznie pogarsza bezproblemowe obserwowanie. Tylko bardzo drogie apochromaty przyjmują maksymalne użyteczne przybliżenie w wysokości trzykrotności średnicy obiektywu, wyrażonej w mm.

Transport dużego teleskopu jest mocno utrudniony, natomiast mniejsze lunety z przeznaczeniem dla dziecka pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie ich.

Zatem jaki dobry teleskop wybrać/kupić?

Pytajmy, porównujmy pomiędzy sklepami. Poniżej analiza porównawcza ofert z różnych sklepów przy pomocy serwisu Skapiec.pl. Najlepsze teleskopy dla siebie można znaleźć tylko porównując i poszukując.

Ranking popularnych teleskopów

Lp. Produkt Teleskopy astronomiczne Cena
1 Miniaturka Celestron Powerseeker 50Az TableTop (21009) Sprawdź
2 Miniaturka Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 Sprawdź
3 Miniaturka Sky-Watcher (Synta) BK705Az2 Sprawdź
4 Miniaturka Sky-Watcher SK Dobson 6'' Sprawdź
5 Miniaturka Sky-Watcher (Synta) BK707Az2 Sprawdź
6 Miniaturka Sky-Watcher Teleskop (Synta) BK804AZ3 (SW-2105) Sprawdź

Astronomiczne zapytania:

 • teleskop astronomiczny
 • 0LUNETY ASTROLNOMICZNE
 • jaki teleskop dla amatora
 • teleskop do 1000 zl
 • teleskopy ranking
 • dobre tanie teleskopy
 • mocne teleskopy astronomiczne
 • najlepsze telescopy
 • najlepszy teleskop dla poczatkujacego
 • pierwszy teleskop dla dziecka

Related Articles

2 thoughts on “Teleskop astronomiczny

 1. alex

  Dopiero rozpoczynam obserwacje. Jaki teleskop wybrać? Czy model pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl_teleskop_skyline_50x600_az to dobry wybór?

  Reply