Noktowizor

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 3 154 5

noktowizory cyfrowe i analogoweNoktowizory pozwalają lepiej widzieć w ciemności. Urządzenia są wykorzystywane przez wojsko, oddziały paramilitarne oraz służby wywiadowcze. Dzięki nim świetnie obserwuje się otoczenie w nocy lub przy słabym oświetleniu, nawet w szary, zimowy dzień. Noktowizory przydają się podczas operacji wojskowych oraz działań wojennych. Zastępują inne źródła światła, pozwala obserwować teren i poruszać się w całkowitych ciemnościach.

Noktowizor ma tradycję

Noktowizor jest urządzeniem z tradycją – wynaleziono go w 1926 roku, a popularność zdobył podczas drugiej wojny światowej. Korzystała z niego armia niemiecka. Pierwsze noktowizory były duże i nieporęczne. Nowsza generacji urządzeń pojawiła się w latach 70. XX wieku. Noktowizory wojskowe można montować na hełm lub w samochodzie – taki rodzaj urządzenia jest zaawansowany technologicznie i kosztowny.

Noktowizor składa się z obiektywu, wzmacniacza obrazu, elektroniki sterującej, zasilania, okularu lub ekranu. Działanie noktowizora umożliwia wzmacniacz obrazu. Do działania potrzebne jest oświetlenie pola obserwacji światłem gwiazd lub księżyca. Elektronika wzmacnia światło i reguluje kontrast.

Noktowizor nie może działać w całkowitych ciemnościach, przez co niezbędne jest stosowanie dodatkowego oświetlenia. Na rynku dostępne są noktowizory aktywne, wymagające pewnego oświetlenia oraz pasywne, pracujące bez dodatkowych źródeł światła. Tradycyjne noktowizory potrzebujące źródła podczerwieni nazywa się generacją zero.

Jaki sprzęt optyczny jest najlepszy do nocnej obserwacji i gdzie go stosować?

Lornetka noktowizyjna

lornetka noktowizyjna dzień noc ATN Binox HD 4-16x
lornetka noktowizyjna dzień noc ATN Binox HD 4-16x
Do tego zadania znakomicie posłuży lornetka noktowizyjna. Jest to najdokładniejszy tego typu sprzęt, który jest świetny na przykład do liczenia stada z ambony albo do podglądania ptactwa. Większość modeli jest zaopatrzona w powłokę antyrefleksyjną oraz wzmacniacze obrazu pierwszej generacji. Tego typu parametry są szeroko wykorzystywane do różnych gier terenowych, polowań, survivali oraz paintballu.

Oczywiście, mogą być też one pomocne w celu monitorowania, nadzorowania i ochrony obiektów. Lornetki noktowizyjne mogą być także stosowane w połączeniu z reflektorem podczerwieni dalekiego zasięgu, co ma zapewnić doskonałą widoczność również w całkowitej ciemności.

Monokular noktowizyjny

Przyrząd ma tę zaletę, że jest bardzo poręczny i nie wymaga statywu, co czasem jest niezbędne przy lornetce. Jest on dość lekki i skuteczny zarówno na bliskich dystansach, w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartym terenie w nocy. Jego zasięg możemy znacznie powiększyć, podłączając go do lunety dziennej przy pomocy jednego z adapterów bądź stosując dodatkowe obiektywy, które pozwalają na zmianę powiększenia. Monokulary zmieniają się bardzo dynamicznie w kwestii designu i wymiarów.

Google noktowizyjne

W tej profesji szczególnie pomocne mogą okazać się dobrej jakości gogle noktowizyjne, które dają możliwość prowadzenie działań bez używania sztucznego światła. Urządzenia te mogą być zasilane z różnych źródeł: po pierwsze może to być pokładowa sieć elektryczna, po drugie można ich używać z zasilaniem na dwie baterie AA umieszczone w dwóch pojemnikach. W momencie podniesienia gogli na czoło następuje automatyczne ich wyłączenie.

Jaki noktowizor wybrać?

noktowizor Pulsar
Noktowizor Pulsar
Noktowizory dzieli się także na osobiste oraz wyposażenie pojazdów lub budynków. Noktowizory osobiste noszą nazwę lornetek i lunet celowniczych będących uzupełnieniem broni palnej. Noktowizory peryskopowe są stosowane w pojazdach. Znane są też noktowizory cyfrowe oraz noktowizory wojskowe,natomiast na rynku dostępne są noktowizory analogowe oraz cyfrowe. Te ostatnie są efektywne, można je stosować w nocy i w dzień. Do noktowizora cyfrowego dołącza się zewnętrzny rejestrator i realizuje film np. z polowania.

Noktowizor cyfrowy jest trwały i można go stosować przez wiele lat. Jedyną jego wadą jest krótki czas działania baterii, który wynosi około 4 godzin. Noktowizor analogowy może pracować bez przerwy przez osiem godzin. Czas pracy baterii przemawia za noktowizorem analogowym, ale jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza w noktowizorze cyfrowym.

Współczesne noktowizory są małe, lekkie, niezawodne i pobierają niewielką ilość prądu. Urządzenia te stosują wojskowi, myśliwi, ale też osoby chroniące budynki, ponieważ mogą one lepiej zabezpieczyć posesję, dysponując noktowizorami. Popularne są także wśród filmowców, którzy nie muszą już płoszyć zwierząt w lesie lampami, lecz mogą realizować filmy przyrodnicze w komfortowych warunkach. Ważne są:

 • jakość i zasięg obrazu,
 • waga i rozmiar urządzenia,
 • trwałość jego obudowy.

Na te parametry należy koniecznie zwrócić uwagę decydując się na zakup noktowizora. Odradza się zakup noktowizorów używanych z nieznanego źródła. Mogą one mieć krótką żywotność, uszkodzone punkty na wzmacniaczu lub inne usterki. Generacja 3 i 4 także nie jest godna polecenia. Generacje 0, 1, 2 to najlepsze noktowizory na rynku. Tani zakup może być pozorną okazją, a tak naprawdę wielką stratą. Takie noktowizory są naprawiane z reguły m.in. w USA, więc awaria może okazać się końcem żywotności noktowizora. Nie należy kusić się na pozorne okazje, lepiej kupić nowe urządzenie za 5000 złotych niż używany noktowizor z niepewnego źródła i cieszyć się nim przez krótką chwilę.

RANKING popularnych noktowizorów

Najchętniej wybierane noktowizory dostępne w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.

Astronomiczne zapytania:

 • noktowizjery cyfrowe
 • lornetka noktowizyjna HD 2 generacji
 • noktowizory cyfrowe
 • Noktowizory na wolnym Rynku

Related Articles

5 opinii o “Noktowizor

 1. arajuri

  Podobnie jak w przypadku zwykłej lornetki noktowizor zbiera padające światło przez soczewki obiektywu. Ale zamiast skupiać to światło na wzmacniacz i konwertując energię na elektrony, noktowizory cyfrowe konwertują ten obraz na sygnał elektryczny przez bardzo czuły przetwornik CCD matrycy, podobny do tego, jaki znajduje się w większości aparatów cyfrowych i innych urządzeniach do przetwarzania obrazu.

  Sygnał elektryczny jest następnie przenoszony na mikro wyświetlacz, który jest rodzajem wyświetlacza LCD, w którym każdy piksel jest sterowany od jednego do czterech tranzystorów. Ta technologia mikro-display zapewnia najlepszą rozdzielczość wśród wszystkich technik płaskich.

  Reply
 2. Kamil

  Czemu zróżnicowanie cenowe jest takie duże? Czym różni się jeden noktowizor od drugiego i czy można dostać w miarę porządny noktowizor do 2000zł? Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu, ale jak na razie szukam informacji żeby wybrać jakiś dobry sprzęt. Ten artykuł w jakimś stopniu mi pomógł także, dzięki 😉

  Reply
 3. Witek

  Posiadacze noktowizorów trochę mnie przerażają, no bo po co komuś normalnemu sprzęt służący do obserwacji kogoś w nocy… no chyba, że myśliwy albo jakiś fotograf. Miejmy nadzieję, że tylko profesjonaliści taki sprzęt posiadają;)

  Reply
 4. Monti

  Posiadam noktowizor firmy Dedal i mogę go serdecznie polecić! Używam go dosyć często, ponieważ jestem właścicielem pola do paint balla i organizuje „nocne strzelanie” Super zabawa! Można poczuć się jak prawdziwy komandos:) Moje okularki oberwały już dużo razy i nadal działają 🙂

  Reply
  1. hanka

   O! Powiem szczerze, że na takie nocne strzelanie to bardzo chętnie bym się wybrała! Ciekawe, czy korzystając z takiego noktowizora mocno traci się na celności? Jestem fanką paintballa oraz asg i naprawdę mega mnie to ciekawi, także z góry dzięki za odpowiedź:) Pozdrawiam!

   Reply