Noktowizor

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 943 1

noktowizory cyfrowe i analogoweNoktowizory pozwalają lepiej widzieć w ciemności. Urządzenia są wykorzystywane przez wojsko, oddziały paramilitarne oraz służby wywiadowcze. Dzięki nim świetnie obserwuje się otoczenie w nocy lub przy słabym oświetleniu, nawet w szary, zimowy dzień. Noktowizory przydają się podczas operacji wojskowych oraz działań wojennych. Zastępują inne źródła światła, pozwala obserwować teren i poruszać się w całkowitych ciemnościach.

Noktowizor ma tradycję

Noktowizor jest urządzeniem z tradycją – wynaleziono go w 1926 roku, a popularność zdobył podczas drugiej wojny światowej. Korzystała z niego armia niemiecka. Pierwsze noktowizory były duże i nieporęczne. Nowsza generacji urządzeń pojawiła się w latach 70. XX wieku. Noktowizory wojskowe można montować na hełm lub w samochodzie – taki rodzaj urządzenia jest zaawansowany technologicznie i kosztowny.

Noktowizor składa się z obiektywu, wzmacniacza obrazu, elektroniki sterującej, zasilania, okularu lub ekranu. Działanie noktowizora umożliwia wzmacniacz obrazu. Do działania potrzebne jest oświetlenie pola obserwacji światłem gwiazd lub księżyca. Elektronika wzmacnia światło i reguluje kontrast.

Noktowizor nie może działać w całkowitych ciemnościach, przez co niezbędne jest stosowanie dodatkowego oświetlenia. Na rynku dostępne są noktowizory aktywne, wymagające pewnego oświetlenia oraz pasywne, pracujące bez dodatkowych źródeł światła. Tradycyjne noktowizory potrzebujące źródła podczerwieni nazywa się generacją zero.

noktowizor Pulsar

=> Noktowizory w ofertach sklepów internetowych <=

Jaki noktowizor wybrać?

Noktowizory dzieli się także na osobiste oraz wyposażenie pojazdów lub budynków. Noktowizory osobiste noszą nazwę lornetek i lunet celowniczych będących uzupełnieniem broni palnej. Noktowizory peryskopowe są stosowane w pojazdach. Znane są też noktowizory cyfrowe oraz noktowizory wojskowe,natomiast na rynku dostępne są noktowizory analogowe oraz cyfrowe. Te ostatnie są efektywne, można je stosować w nocy i w dzień. Do noktowizora cyfrowego dołącza się zewnętrzny rejestrator i realizuje film np. z polowania.

Noktowizor cyfrowy jest trwały i można go stosować przez wiele lat. Jedyną jego wadą jest krótki czas działania baterii, który wynosi około 4 godzin. Noktowizor analogowy może pracować bez przerwy przez osiem godzin. Czas pracy baterii przemawia za noktowizorem analogowym, ale jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza w noktowizorze cyfrowym.

Współczesne noktowizory są małe, lekkie, niezawodne i pobierają niewielką ilość prądu. Urządzenia te stosują wojskowi, myśliwi, ale też osoby chroniące budynki, ponieważ mogą one lepiej zabezpieczyć posesję, dysponując noktowizorami. Popularne są także wśród filmowców, którzy nie muszą już płoszyć zwierząt w lesie lampami, lecz mogą realizować filmy przyrodnicze w komfortowych warunkach. Ważne są:

 • jakość i zasięg obrazu,
 • waga i rozmiar urządzenia,
 • trwałość jego obudowy.

Na te parametry należy koniecznie zwrócić uwagę decydując się na zakup noktowizora. Odradza się zakup noktowizorów używanych z nieznanego źródła. Mogą one mieć krótką żywotność, uszkodzone punkty na wzmacniaczu lub inne usterki. Generacja 3 i 4 także nie jest godna polecenia. Generacje 0, 1, 2 to najlepsze noktowizory na rynku. Tani zakup może być pozorną okazją, a tak naprawdę wielką stratą. Takie noktowizory są naprawiane z reguły m.in. w USA, więc awaria może okazać się końcem żywotności noktowizora. Nie należy kusić się na pozorne okazje, lepiej kupić nowe urządzenie za 5000 złotych niż używany noktowizor z niepewnego źródła i cieszyć się nim przez krótką chwilę.

Ranking popularnych noktowizorów

Lp. Produkt Noktowizory (model) Cena
1 Miniaturka Dzienno-nocny noktowizor cyfrowy NightHunter NH-1 6x50 Sprawdź
2 Miniaturka Yukon Noktowizor Celownik Noktowizyjny Photon Xt 4,6X42 L Laserowy Iluminator Sprawdź
3 Miniaturka technaxx NOKTOWIZOR TX-73 Sprawdź
4 Miniaturka Noktowizor Pulsar Edge GS 1x20 Gogle Sprawdź
5 Miniaturka Noktowizor z Adapterem do Broni Wiatrówkowej (2x24), zasięg Obserwacji do 250 Metrów. Sprawdź
6 Miniaturka Noktowizor Armasight Discovery x5 Gen 2+ o dalekim zasięgu widzenia Sprawdź

Astronomiczne zapytania:

 • jaki noktowizor
 • jaki noktowizor 2
 • jaki noktowizor cyfrowy
 • jaki noktowizor na polowanie
 • jaki noktowizor wybrać
 • noktowizor 1
 • noktowizor cyfrowy opinie
 • noktowizor tx-73

Related Articles

One thought on “Noktowizor

 1. arajuri

  Podobnie jak w przypadku zwykłej lornetki noktowizor zbiera padające światło przez soczewki obiektywu. Ale zamiast skupiać to światło na wzmacniacz i konwertując energię na elektrony, noktowizory cyfrowe konwertują ten obraz na sygnał elektryczny przez bardzo czuły przetwornik CCD matrycy, podobny do tego, jaki znajduje się w większości aparatów cyfrowych i innych urządzeniach do przetwarzania obrazu.

  Sygnał elektryczny jest następnie przenoszony na mikro wyświetlacz, który jest rodzajem wyświetlacza LCD, w którym każdy piksel jest sterowany od jednego do czterech tranzystorów. Ta technologia mikro-display zapewnia najlepszą rozdzielczość wśród wszystkich technik płaskich.

  Reply