Luneta astronomiczna

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 19 289 9

luneta teleskop Opticon Sky Navigator 525x
luneta teleskop Opticon Sky Navigator 525x
Przyrządy astronomiczne do obserwacji kosmosu (planet, ciał, niebieskich, gwiazd itp.) to obecnie bardzo rozbudowana dziedzina, posiadająca szereg różnorodnych urządzeń. Ogólnie rzecz biorąc zwane one są teleskopami, czyli urządzeniami zbierającymi promieniowanie obiektów astronomicznych, które położone są daleko od obserwującego. W teleskopie to promieniowanie zamienia się na obraz, dzięki czemu człowiek ma możliwość poznawania struktur odległych obiektów astronomicznych.

Podział teleskopów

Ze względu na swoje zastosowanie, rodzaj przedstawionego obrazu i budowę teleskop może mieć kilka podkategorii, tj.:

 • lunety (zwane także refraktorami),
 • newtony (azymutalne, paralaktyczne, tuby optyczne OTA, dobsony) – posiadają dużą jasność obrazu, są bardzo popularne i mają prostą budowę,
 • teleskopy słoneczne – służą do obserwowania słońca, dlatego pracują na konkretnych długościach fali światła (tj. linia K wapnia, linia H-Alfa),
 • Cassegraina (Maksutowa Cassegraina, Schmidta Cassegraina, Ritchey-Chretien) – dające zmniejszenie abberacji pozaosiowych przy spadku jasności obrazu.

Wybór samej lunety astronomicznej to zadanie niełatwe, zwłaszcza dla osoby dopiero co rozpoczynającej swoją przygodę z obserwacją nieba. Na samym początku powinniśmy kierować się przeznaczeniem sprzętu, czyli warunki jego wykorzystania, a także zintegrowanie z innym sprzętem.

Lornetka i luneta astronomiczna do obserwacji nieba cechują się takimi samymi parametrami. Z tego względu stając przez wyborem powinniśmy się kierować takimi kryteriami jak powiększenie lunety (cechują się one dużym powiększeniem, przez co konieczne jest zainwestowanie dodatkowo w statyw), źrenica wyjściowa i jej parametry, średnica obiektywu, pole widzenia. Na lunetach do obserwacji nieba pojawiają się również takie oznaczenia jak IR oznaczające podświetlenie siatki celowniczej oraz AO funkcjonujące jako korekta błędu paralaksy.

Podział lunet astronomicznych

Lunety są jednym z rodzajów teleskopów. Są one nieco mniejsze niż teleskopy, zbudowane z soczewek lub zwierciadeł i służą do obserwacji mniejszych obiektów, takich jak gwiazdy. Ze względu na swoją budowę można wymienić tj.:

 • luneta soczewkowa – do odwzorowania obrazu wykorzystywane są w niej soczewki,
 • luneta zwierciadlana – obraz przekazywany jest poprzez skupianie światła z wykorzystaniem zwierciadeł, składa się ona także z okularu i tubusa,
 • luneta zwierciadlano-soczewkowa – posiada w swojej budowie zarówno zwierciadła, jak i soczewkę (korektor), które skupiają światło, a następnie odwzorowują obraz.

RANKING lunet astronomicznych do 500 zł

Najchętniej wybierane lunety astronomiczne w cenie do 500 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.

Luneta astronomiczna Bresser
Luneta astronomiczna Bresser
Kupowany zestaw to nie tylko sam korpus lunety, ale również statyw, głowica oraz okulary. Można oczywiście samemu kompletować części, jednak osobom początkującym polecamy skorzystanie z gotowych zestawów producenta celem uniknięcia ewentualnych błędów spowodowanych niewłaściwym doborem komponentów.

Lunety posiadające swoją odpowiednio wysoką ceną umożliwiają wymianę obiektywu, co znacząco podnosi wygodę ich użytkowania. Kształt lunety może być prosty lub też kątowy (zdecydowanie wygodniejszy w obsłudze, częściej polecane). W przypadku tego drugiego rodzaju okular ustawiony jest pod kątem 45 stopni.

Lunetę dla początkującego amatora lub też dla dziecka jako prezent można spokojnie nabyć już za kwotę do 1000 zł. Za tą cenę otrzymamy zupełnie wystarczający do pierwszych obserwacji nieba sprzęt. Najważniejsza jest przede wszystkim wygoda samej obserwacji.

RANKING lunet astronomicznych do 1000 zł

Najchętniej wybierane lunety astronomiczne w cenie do 1000 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.

Sam okular lunety może być zoom o mniejszym polu widzenia, wykorzystywane przy większych powiększeniach, oraz okular ze stałym powiększeniem o szerszym polu widzenia. Idealne dla powiększeń nieprzekraczających 40 razy.

Za lunetę zapłacimy zdecydowanie więcej niż za lornetkę, jednak w zamian otrzymamy zdecydowanie lepszą jasność obrazu oraz wyższe powiększenia. Lornetka może być natomiast potraktowane jako początkowy sprzęt na potrzeby niezbyt zaawansowanych obserwacji samego nieba. Możemy dzięki niej natomiast sprecyzować, co będzie obiektem naszych badań, gdy już zakupimy odpowiednią lunetę. Zakupując odpowiednią dla naszych potrzeb lunetę możemy podziwiać nie tylko niebo, ale również i otaczającą nas przyrodę. Wyposażenie się w wodoszczelną obudowę jest jak najbardziej wskazane.

Zatem jaką lunetę wybrać/kupić?

Pytajmy, porównujmy pomiędzy sklepami. Poniżej analiza porównawcza ofert z różnych sklepów przy pomocy porównywarek cenowych. Najlepsze lunety dla siebie można znaleźć tylko porównując i poszukując.

RANKING lunet obserwacyjnych

Najchętniej wybierane lunety obserwacyjne w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.

Ciekawostka:
Teleskopy między sobą różnią się nie tylko budową wewnątrz, sposobem odbierania światła, ale także wielkością. Jedne są przeznaczone dla amatorów ciał niebieskich, drugie służą do badań. Jednym z największych jest Wielki Teleskop Kanaryjski.

Astronomiczne zapytania:

 • luneta astronomiczna
 • luneta
 • luneta do obserwacji nieba
 • lunety do obserwacji nieba
 • luneta dla dziecka
 • luneta do gwiazd
 • skynet lunety dla dzieci
 • jaką wybrać lunete
 • jaką lunetę kupić do obserwacji nieba
 • luneta astronomiczna cena

Related Articles

9 opinii o “Luneta astronomiczna

 1. owuzama

  A co myślicie o lunecie Sky-Watcher BK 1309 EQ2? Teleskop jest za niecałe 700 zł z tego co widziałem, no i firma – raczej chyba nie robią bubli 😛

  Reply
 2. gary

  Ja mam lunetę Celestrona i przyznam, że jestem z niej naprawdę zadowolony. Szczerze mówiąc przed zakupem miałem wątpliwości, ale się nie zawiodłem. Jak na początek myślę, że to idealny sprzęt. Nie warto przepłacać kiedy się nie ma pojęcia na temat danego sprzętu.

  Reply
 3. orevuar

  Dla osoby początkującej w zupełności wystarczą lunety obserwacyjne w cenie do 500-600 zł. Taki teleskop spokojnie nam starczy, bo często zdarza się, że zakupimy drogi sprzęt, a potem jest on chowany gdzieś do kartonu i zapomniany. Jeżeli faktycznie zainteresujemy się na poważnie obserwacjami astronomicznymi, to z biegiem czasu możemy zainteresować się bardziej zaawansowanym modelem.

  Reply
 4. biti

  Wcześniej nie wiedziałem jaka jest różnica między lunetą a teleskopem i nigdy się nad tym jakoś nie zastanawiałem. Człowiek uczy się całe życie, dziękuje za redakcji za artykuł! Pozdrawiam czytelników:)

  Reply
 5. Mati23

  Mój znajomy posiada lunetę (niestety nie pamiętam jakiej firmy). Często latem gdy do niego przyjeżdżam, organizujemy sobie takie „noce obserwacji” Oczywiście przy paru piwkach;) Bardzo fajne przeżycie i przy okazji można się czegoś nauczyć. A gdy akurat przypada noc spadających gwiazd, wtedy już w ogóle jest czad!

  Reply
 6. adrian

  Super sprawa! Mieszkam pod miastem i zastanawiam się, czy nie kupić takiej lunety. Właściwie to rozkminiałem pomiędzy lunetą, a teleskopem – teraz już wiem, że luneta będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki redakcjo i poproszę więcej wpisów o sprzęcie powiązanym z astronomią:)

  Reply