Lornetka

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 4 422 1

Lornetka myśliwska z dalmierzem
Lornetka myśliwska z dalmierzem
Lornetka jest urządzeniem niezbędnym do obserwowania z oddali różnych obiektów. Kojarzy się ze sprzętem niezbędnym do obserwowania osób, zwierząt, oglądania spektakli teatralnych, przyglądania się gwiazdom, księżycowi, podglądania innych osób. Lornetek jest co najmniej kilka rodzajów, a najpopularniejsze z nich to: lornetka z dalmierzem, lornetka astronomiczna, lornetka noktowizyjna, lornetka myśliwska.

Sprzęt taki można kupić w sklepie tradycyjnym lub sklepie internetowym, przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie elementy jak powiększenie, rodzaj modelu, rodzaj szkła oraz pryzmatu.

Rodzaje lornetek

Najpopularniejsza zdecydowanie jest lornetka astronomiczna. Jest to model mały i lekki, pozwalający obserwować gwiazdy i księżyc. Powiększa 10 razy i ma średnicę 50 mm. Dzięki lornetce obserwowanie konstelacji jest o wiele łatwiejsze, a wrażenia wizualne są znakomite. Polowanie na ciała niebieskie jest bezkrwawe. Lornetki astronomiczne są idealnym wyborem do obserwacji nieba, są także chętnie wybierane przez osoby wybierające się w góry.

Lornetki myśliwskie pomagają upolować zwierzynę, a zatem służą człowiekowi do całkiem innych celów. Nie trzeba jednak korzystać z lornetki do polowania na zwierzynę łowną.

Lornetka noktowizyjna przydaje się w nocy, do obserwowania obiektów w ciemnościach. Taka lornetka kosztuje od 3000 do ponad 15000 złotych. Jest to spory koszt, ale specjalistyczne urządzenie bynajmniej nie może być tanie. Zawsze należy sprawdzić gdzie można naprawić lornetkę – jeśli okaże się, że jedyne dostępne serwisy są np. w USA to lepiej darować sobie zakup takiego modelu. Lornetka noktowizyjna ma zmniejszyć ilość wypadków na polowaniach i efektywniej szukać zwierzyny łownej. Rynek lornetek noktowizyjnych jest tak bogaty, że każda osoba może znaleźć sprzęt odpowiedni dla siebie.

lornetki w sklepach internetowych

=> Lornetki w sklepach internetowych <=

Jaką lornetkę zatem wybrać?

Niezbędne są czyste szkła, czysta optyka, bez rys i zabrudzeń – to wydatnie pomaga obserwować wszelkie obiekty. Dobra lornetka powinna pokazywać całe pole widzenia, a przysuwanie jej do oka jest zbędne. Obiektywy powinny być przykryte warstwą przeciwodblaskową, czyli ich kolory mogą być niebieskie, złotawe lub seledynowe. Czerwień nie jest polecaną barwą. Lornetkę należy oglądać od strony obiektywu, bo tak najłatwiej oceni się jej jakość i czystość.

Ceny lornetek są zróżnicowane – zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Drogie są lornetki z dalmierzem, specjalistyczne i mające wysoką jakość. Szczególnie zalecane są dalmierze laserowe, mające dobre parametry optyczne, świetną mechanikę i małe rozmiary. Ten instrument przydaje się osobom obserwującym przyrodę, leśnikom, architektom oraz wojsku, policji i innym służbom. Zapewnia ostry obraz o znakomitym kontraście. Pokazuje nawet najdrobniejsze detale.

Lornetki powinny być wytrzymałe, ergonomiczne, poręczne. Ich korpusy powinny być wykonane z aluminium i pokryte gumą, która absorbuje wstrząsy. Wypełnienie lornetki azotem zmniejsza parowanie podczas zmian temperatury. Wodoszczelność jest dużą zaletą takich lornetek – mogą być zanurzone w wodzie. Najlepsze lornetki wykorzystywane są w temperaturach od -25 do +60 stopni Celsjusza. Zanim konsument kupi lornetkę, powinien zbadać jej wytrzymałość, sprawdzić wodoszczelność i odporność, dowiedzieć się jaka gwarancja obowiązuje na to urządzenie. Ważna jest też instrukcja obsługi i bliski geograficznie serwis, który pomoże w razie awarii urządzenia. Opinie na forach internetowych mogą być pomocne w wyborze, ale nie powinny być jedynym wskazaniem do zakupu.

Lornetki są sprzętem coraz bardziej nowoczesnym i mającym coraz lepsze możliwości obserwacji. Przed zakupem lornetki dobrze jest poczytać o tym sprzęcie i wybrać lornetkę najlepszą dla danej osoby. W końcu nowoczesna lornetka kosztuje sporo i jej zakup jest poważną inwestycją finansową – wydanie nawet 3000 złotych na lornetkę to sporo, nieraz są to oszczędności zbierane przez dłuższy czas. Dlatego rozwaga, dokładne przestudiowanie oferty rynkowej, sprawdzenie warunków gwarancji uchronią klienta przed popełnieniem poważnego błędu.

Ranking popularnych lornetek

Lp. Produkt Najpopularniejsze lornetki Cena
1 Miniaturka Nikon Action EX 10x50 Sprawdź
2 Miniaturka Nikon Action EX 12x50 CF Sprawdź
3 Miniaturka Bresser Hunter 7X50 Sprawdź
4 Miniaturka Celestron SkyMaster 20x80 statyw taniej (HA-199573) Sprawdź
5 Miniaturka Nikon Aculon A211 10x50 (BAA814SA) Sprawdź
6 Miniaturka Vortex Viper HD 10x42 (VPR-4210-HD) Sprawdź

Astronomiczne zapytania:

 • najlepsze lornetki
 • lornetka dobra
 • jaką lornetkę kupić
 • lornetka do obserwacji nieba
 • lornetka do obserwacji
 • lornetka do astronomii
 • lornetka do astonomii
 • jaka najlepsza lornetka
 • dobre lornetki
 • zalecane lornetki mysliwskie

Related Articles

One thought on “Lornetka

 1. artemida

  Fajnie fajnie, ale można by rozgraniczyć ranking lornetek w oparciu o modele dedykowane do obserwacji tylko w dzień oraz tylko w nocy. To bardzo istotne, gdyż pod tym kątem powinniśmy dobierać chociażby średnicę obiektywu oraz powiększenie, które ze sobą mocno korelują.

  Reply