Latarka

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 5 477 13

Dobra latarka jest potrzebna – czasami trzeba oświecić ciemny zakątek w piwnicy, poświecić sobie podczas drogi do domu ciemną ulicą, znaleźć coś w szafce, sprawdzić licznik wody w mieszkaniu, odnaleźć zagubione drobiazgi w szafach i pawlaczach.

Na rynku spotkamy się z szeroką i różnorodną ofertą latarek, dostępnych w kwotach już od kilkunastu zł. Za niewielkie pieniądze możemy już otrzymać przyzwoity sprzęt, natomiast jego możliwości z reguły są wprost proporcjonalne do ceny i przeznaczenia.


Rodzaje latarek

latarkaJeszcze kilkanaście lat temu na rynku królowały głownie latarki na płaską baterię i wykorzystywane do wszystkich prac, które wykonywaliśmy nie tylko po zmroku. Obecnie producenci latarek proponują znacznie więcej możliwości wyboru. Ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcję można wyróżnić:

  • latarki EDC,
  • latarki turystyczne i survivalowe,
  • latarki taktyczne,
  • latarki czołowe,
  • latarki rowerowe.

Latarki EDC

Latarki EDC przeznaczone są do codziennego użytku, dla każdego odbiorcy. Latarkę tego rodzaju można zawsze mieć przy sobie ze względu na niewielkie rozmiary. Dzięki nim można oświetlić przestrzeń na kilkunastu metrach.

Latarki turystyczne i survivalowe

Tego typu latarki idealnie sprawdzą się pod namiotem, gdy zabraknie prądu lub też w każdej innej niespodziewanej sytuacji. Latarki te cechują się długim czasem pracy na jednej baterii.

Latarki taktyczne

Latarki taktyczne głównie użytkują służby mundurowe np. policja lub wojsko. Aby móc użytkować taką latarkę należy posiadać pewny chwyt, bo są one znacznie większe niż inne rodzaje latarek. Co ciekawe można ją zamontować na broni, ma bardzo duży strumień światła i jest wytrzymała na różne uszkodzenia mechaniczne.

Latarki czołowe

Latarki czołowe można wykorzystywać do wszystkiego rodzaju prac, do których potrzebujemy obydwu rąk. Latarki tego typu są zaawansowane technologicznie, dzięki czemu spodobają się one wielu osobom. Źródłem światła w tych latarkach jest dioda LED.

Latarki rowerowe

Jeżdżąc aktywnie na rowerze potrzebujemy dobrego oświetlenia. Takie oświetlenie z pewnością dostarczą latarki rowerowe, które można np., przymocować do kierownicy roweru. Latarki te są małe i lekkie, zasilane bateriami guzikowymi.

Najpopularniejsze na rynku są obecnie latarki akumulatorowe, czołowe, diodowe led oraz wodoodporne. Do latarek najlepiej stosować baterie alkaliczne, trwalsze i wydajniejsze, nie wylewające swojej zawartości do sprzętu.

Są urządzeniami prostymi, warto postawić na trwałą, twardą obudowę. Dobra latarka potrafi służyć latami.



Możliwości latarki a cena

Przyjrzymy się teraz możliwościom latarki w korelacji z ich ceną. Czy za kilkadziesiąt zł uda nam się znaleźć przyzwoity sprzęt?

gumowa tania latarka

Małe tanie latareczki do 10 zł

Jeżeli potrzebujemy sprzętu tylko i wyłącznie na awaryjne sytuacje w postaci np. braku dostawy prądu elektrycznego czy też konieczności zajrzenia pod kanapę, wówczas ta kwota na zakup latarki powinna być wystarczająca. Już w tej cenie otrzymamy kompaktowe, niewielkie urządzenie, które wyposażone jest w diody LED o zasięgu do 20-30 metrów.

Obudowa jest często wykonana z materiału bryzgoszczelnego (zabezpieczenie konstrukcji na wypadek powstałych zabrudzeń, co minimalizuje ryzyko przedostaną się ich wewnątrz), najczęściej to tworzywo sztuczne, wyprofilowane dla ułatwienia eksploatacji latarki.

Emitowany strumień świetlny o mocy 20 lumenów powinien wystarczyć na potrzeby orientacyjnych zastosowań w naszym domu czy też garażu.

czarna latarka Hama Basic FL-92

Tanie latarki do 20 zł

W tej kwocie znaleźć już można pierwsze latarki czołowe o niewielkiej wadze, jednakże dysponujące już zasięgiem nawet do 100 metrów, swoją przydatność pokażą podczas np. wypraw rowerowych. Odpowiednią moc zapewnia zasilanie w postaci najczęściej 3 baterii AAA, co najczęściej przekłada się na możliwości do 300 lumenów i regulację kilku trybów pracy.

W przypadku małej praktycznej latarki do domowych zastosowań mamy tutaj konstrukcje wykonane również z tworzywa sztucznego, czasami z elementami aluminiowymi. Możliwości takich latarek są zazwyczaj nieco większe w porównaniu z najtańszymi modelami (m.in. większa ilość diod LED zapewniająca wyższą moc, a także większy zasięg), ponadto z reguły posiadają one wyższą klasę szczelności samej obudowy, co automatycznie przekłada się na ich żywotność.

RANKING latarek

[ Aktualizacja zestawienia - marzec 2024 ]

Najchętniej wybierane LATARKI w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco i uwzględnia wszystkie typy latarek, czyli m.in. modele czołowe, wodoodporne, akumulatorowe, diodowe LED, taktyczne.


Zazwyczaj latarki są noszone w ręce lub kieszeni. Czasami można je dołączyć do roweru, można zamocować na kasku, można nosić na opasce na czole.

Trekkerzy, wspinacze, rowerzyści, osoby uprawiające sport lubią mieć na stanie tego rodzaju urządzenie. Jest ono małe, lekkie, uwalnia dłonie, sprawia, że każdy jego użytkownik uprawia sport wygodnie oraz bez większego skrępowania.


Latarka czołowa

latarka tradycyjnaLatarki-czołówki są wytrzymałe, trwałe oraz estetyczne. Ich wygląd dodaje urody każdej osobie, dlatego też warto skorzystać z tego rodzaju urządzenia dla własnego zadowolenia. Większość czołówek ma lekkie baterie typu led, jest lekka jako całość. To ważne, bo przemieszczanie się z ciężką czołówką nie jest zbyt komfortowe.

Niektóre latarki czołowe posiadają jedną diodę, inne wyposażono w kilka diod. Nieważne ile diod jest, istotne, aby czołówka była optymalna, długo działała i nie potrzebowała nieustannej ich wymiany.

Czołówki mają maksymalny, optymalny i ekonomiczny poziom świecenia, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie siły światła do okazji. Jest to ogromna zaleta czołówek, ponieważ standardowa latarka ma jeden poziom świecenia. Nie ma możliwości sterowania tradycyjnymi latarkami. Czołówka może być sterowana ręką odzianą w rękawicę.

RANKING latarek czołowych

[ Aktualizacja zestawienia - marzec 2024 ]

Najchętniej wybierane LATARKI CZOŁOWE w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Latarkę czołową można skonstruować samodzielnie. Z odpadków można zrobić latarkę do pracy w garażu, piwnicy, ogrodzie. Natomiast gotowe egzemplarze znajdziemy bez trudu w kioskach, sklepach oraz centrach handlowych, gdzie dostępny jest szeroki wachlarz latarek. Do samodzielnego zbudowania latarki wystarczą diody led do oświetlenia mebli, kawałek rury odpływowej, kawałek sklejki, baterie od telefonu, wtyczka USB, kawałek kabla, podstawowe narzędzia. Sprawny majsterkowicz w godzinę stworzy własną, autorską latarkę.


Latarka wodoodporna

Szczególnie przydatne dla nurków i survivalowców mogą się okazać latarki wodoodporne, wykonane z wodoszczelnych materiałów oraz szkieletu.

RANKING latarek wodoodpornych

[ Aktualizacja zestawienia - marzec 2024 ]

Najchętniej wybierane LATARKI WODOODPORNE, wykonane z wodoszczelnych materiałów, dostępne w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Podsumowanie

Latarka jest przedmiotem małym, nieskomplikowanym, ale jakże bardzo przydatnym. Można spokojnie z niego korzystać, aby mieć większy komfort pracy, zabawy lub uprawiania sportu w ciemnościach. Sportowcy koniecznie powinni mieć w zasobach co najmniej dwie-trzy latarki czołowe. W razie, gdy jedna się zepsuje, wówczas druga jest dostępna. Zapasowe ledowe baterie muszą być schowane w szafce w domu. Nigdy nie wiadomo kiedy okażą się przydatne, dlatego co najmniej 6 baterii led warto mieć w szafce.


Astronomiczne zapytania:

  • latarki czołowe ranking
  • jaka latarka czołowa

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



13 opinii o “LatarkaAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. joter

    Trochę mało informacji o samych latarkach czołowych, przydałoby się takie szersze zestawienie, np. w oparciu już o samą cenę zakupu. Bardzo dobre opinie zbierają oprócz tych wymienionych w rankingu także MacTronic M-Force, Ansmann hdfuture i wersja dla bardziej oszczędnych Smartline SJ-7425.

    Reply
  2. Michał

    Ja mam kilka latarek Fenixa i przyznam, że są kozackie! Naprawdę nie wiedziałem, że latarka może tak dobrze świecić 😛 Osobiście najczęściej korzystam z czołówek. Polecam!! Sam ranking ciekawy i w sumie się z nim zgadzam, bo już większość z tych latarek testowałem. Dobry artykuł, pozdro 😉

    Reply
  3. Młody

    Ja bym nie dał za latarkę więcej niż 20 złotych, nie widzę sensu posiadania drogiej latarki. I tak używa się jej parę razy w roku. chyba, że latarka czołowa dla osoby, która często chodzi po górach, to faktycznie, bo sprzęt w górach powinien być nie zawodny!

    Reply
  4. Marian

    Mam dom pod miastem. Można wręcz powiedzieć, że mieszkam w lesie, więc latarka jest mi bardzo potrzebna. Często wysiada nam prąd,więc wtedy latarka idzie w ruch. Dodatkowo mam nieoświetlony ogród, a sarenki lubią hałasować;)

    Reply
  5. lucky

    Kiedyś byłem posiadaczem latarki policyjnej. Cholerstwo było ciężkie, ale przez to bardzo solidne. Służyło również do samoobrony. Gdyby komuś machnąć taką latarką to myślę, że byłby spory uszczerbek na zdrowiu. Oddałem ją koledze, który bardziej potrzebował tego typu sprzęt.

    Reply
  6. marcin

    Jeżeli sprzęt dobry, nie koniecznie tani to Fenix. Jeżeli ktoś ceni sobie niezawodność i wykonanie to powinien sięgnąć zdecydowanie po sprzęt tej firmy. Dobra, mocnoświecąca latarka ledowa fenixa spełni swoje zadanie i spełni oczekiwania każdego. Jeżeli ktoś bawi się w coś jak urban exploration to warto kupić ich sprzęt – często mają poziomy świecenia i te najwyższe potrafią na prawdę robią wrażenie.

    Reply
  7. Julek

    Dzięki waszej stronie znalazłem głębszy sens zakupu latarki czołowej. Jakby nie patrzeć ma dosyć szerokie zastosowanie, a tym bardziej przydaje mi się teraz w warsztacie jak grzebię coś przy aucie w kanale to spisuje się świetnie i co najważniejsze zaoszczędza jedną rękę 😀

    Reply
  8. Witek

    Dzięki za materiał, nowa latarka kupiona. Przyda się pod namiot, jest mega solidna i generalnie jestem bardzo zadowolony. Ma kilka poziomów świecenia i wydaje się, że posłuży przez długi czas 😉

    Reply
  9. hirek

    Posiadam latarkę fenix, taka jak jest w zestawieniu produktów i nie spotkałem od tej pory żadnej lepszej latarki. Jest wytrzymała i to bardzo, sprawdziła się już w praktycznie każdych warunkach. Świeci bardzo mocno i jasno, posiada możliwość pełnej regulacji.

    Reply
  10. Karol

    Potwierdzam przedmówcę. Sam posiadam dwie latarki fenixa i nie miałem lepszych w dłoniach. Gradacja świecenia, sam fakt wykonania bardzo porządnego jest fajny. Polecam, jeżeli ktoś jeździ na wyprawy typu off road, albo eksploruje jakieś opuszczone miejsca pod osłoną nocy, jest to super sprawa.

    Reply
  11. Angelika

    Dzięki za materiał, bardzo się przydał. Potrzebowałam nową czołówkę, bo poprzednią zgubiłam na wyciecze i było to dosyć problematyczne, aczkolwiek udało się. Wybór jest ogromny, pozostaje przemyśleć ile chcemy przeznaczyć na taki gadżet i po sprawie.

    Reply
  12. Emil

    Mega przydatny ranking latarek taktycznych, nie spotkałem jeszcze czegoś takiego, więc jestem jak najbardziej zadowolony. Polecam zapoznać się ze specyfikacją każdej z lornetek, bo jest to istotna sprawa przy zakupie.

    Reply
  13. Eryk

    Nie ma nic lepszego na wyprawę w góry czy biwak jak talarka czołówka. Przydaje się prawie zawsze, a koszt kupienia takiej zabawki jest niewielki, polecam całkowicie!

    Reply

Dodaj opinię