Latarka

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 2 405 5

latarkaDobra latarka jest potrzebna – czasami trzeba oświecić ciemny zakątek w piwnicy, poświecić sobie podczas drogi do domu ciemną ulicą, znaleźć coś w szafce, sprawdzić licznik wody w mieszkaniu, odnaleźć zagubione drobiazgi w szafach i pawlaczach. Latarek na rynku można znaleźć sporo – już za 10-20 złotych można kupić przyzwoitą latarkę, jednak jest to urządzenie o niewielkich możliwościach.

Rodzaje latarek

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku królowały głownie latarki na płaską baterię i wykorzystywane do wszystkich prac, które wykonywaliśmy nie tylko po zmroku. Obecnie producenci latarek proponują znacznie więcej możliwości wyboru. Ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcję można wyróżnić:

 • latarki EDC,
 • latarki turystyczne i survivalowe,
 • latarki taktyczne,
 • latarki czołowe,
 • latarki rowerowe.

Latarki EDC

Latarki EDC przeznaczone są do codziennego użytku, dla każdego odbiorcy. Latarkę tego rodzaju można zawsze mieć przy sobie ze względu na niewielkie rozmiary. Dzięki nim można oświetlić przestrzeń na kilkunastu metrach.

Latarki turystyczne i survivalowe

Tego typu latarki idealnie sprawdzą się pod namiotem, gdy zabraknie prądu lub też w każdej innej niespodziewanej sytuacji. Latarki te cechują się długim czasem pracy na jednej baterii.

Latarki taktyczne

Latarki taktyczne głównie użytkują służby mundurowe np. policja lub wojsko. Aby móc użytkować taką latarkę należy posiadać pewny chwyt, bo są one znacznie większe niż inne rodzaje latarek. Co ciekawe można ją zamontować na broni, ma bardzo duży strumień światła i jest wytrzymała na różne uszkodzenia mechaniczne.

Latarki czołowe

Latarki czołowe można wykorzystywać do wszystkiego rodzaju prac, do których potrzebujemy obydwu rąk. Latarki tego typu są zaawansowane technologicznie, dzięki czemu spodobają się one wielu osobom. Źródłem światła w tych latarkach jest dioda LED.

Latarki rowerowe

Jeżdżąc aktywnie na rowerze potrzebujemy dobrego oświetlenia. Takie oświetlenie z pewnością dostarczą latarki rowerowe, które można np., przymocować do kierownicy roweru. Latarki te są małe i lekkie, zasilane bateriami guzikowymi.

Najpopularniejsze na rynku są obecnie latarki akumulatorowe, czołowe, diodowe led oraz wodoodporne. Do latarek najlepiej stosować baterie alkaliczne, trwalsze, wydajniejsze, nie wylewające swojej zawartości do sprzętu.

Są urządzeniami prostymi, warto postawić na trwałą, twardą obudowę. Dobra latarka potrafi służyć latami.

RANKING latarek

Najchętniej wybierane LATARKI w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco i uwzględnia wszystkie typy latarek, czyli m.in. modele czołowe, wodoodporne, akumulatorowe, diodowe LED, taktyczne.

Zazwyczaj latarki są noszone w ręce. Czasami można je dołączyć do roweru, można zamocować na kasku, można nosić na opasce na czole. Trekkerzy, wspinacze, rowerzyści, osoby uprawiające sport lubią mieć na stanie tego rodzaju urządzenie. Jest ono małe, lekkie, uwalnia dłonie, sprawia, że każdy jego użytkownik uprawia sport wygodnie oraz bez większego skrępowania.

latarka tradycyjnaLatarki-czołówki są wytrzymałe, trwałe oraz estetyczne. Ich wygląd dodaje urody każdej osobie, dlatego też warto skorzystać z tego rodzaju urządzenia dla własnego zadowolenia. Większość czołówek ma lekkie baterie typu led, jest lekka jako całość. To ważne, bo przemieszczanie się z ciężką czołówką nie jest zbyt komfortowe. Niektóre latarki czołowe mają jedną diodę, inne wyposażono w kilka diod. Nieważne ile diod jest, istotne, aby czołówka była optymalna, długo działała i nie potrzebowała nieustannej wymiany diod. Czołówki mają maksymalny, optymalny i ekonomiczny poziom świecenia, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie siły światła do okazji. Jest to ogromna zaleta czołówek, ponieważ standardowa latarka ma jeden poziom świecenia. Nie ma możliwości sterowania tradycyjnymi latarkami. Czołówka może być sterowana ręką odzianą w rękawicę.

RANKING latarek czołowych

Najchętniej wybierane LATARKI CZOŁOWE w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.

Latarkę czołową można skonstruować samodzielnie. Z odpadków można zrobić latarkę do pracy w garażu, piwnicy, ogrodzie. Natomiast gotowe egzemplarze znajdziemy bez trudu w kioskach, sklepach oraz centrach handlowych, gdzie dostępny jest szeroki wachlarz latarek. Do samodzielnego zbudowania latarki wystarczą diody led do oświetlenia mebli, kawałek rury odpływowej, kawałek sklejki, baterie od telefonu, wtyczka USB, kawałek kabla, podstawowe narzędzia. Sprawny majsterkowicz w godzinę stworzy własną, autorską latarkę.

Latarki oraz porady na temat latarek znaleźć można bez trudu w Internecie. Wirtualny sklep zawiera porady i sprzęty – wirtualni konsultanci chętnie udzielą wszelkich porad klientom. Nieodzowne są latarki wodoodporne dla nurków, którzy potrzebują światła pod wodą – szczególnie podczas nurkowania w egzotycznych ciepłych wodach.

RANKING latarek wodoodpornych

Najchętniej wybierane LATARKI WODOODPORNE w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.

Podsumowując, latarka jest przedmiotem małym, nieskomplikowanym, ale jakże bardzo przydatnym. Można spokojnie z niego korzystać, aby mieć większy komfort pracy, zabawy lub uprawiania sportu w ciemnościach. Sportowcy koniecznie powinni mieć w zasobach co najmniej dwie-trzy latarki czołowe. W razie, gdy jedna się zepsuje, wówczas druga jest dostępna. Zapasowe ledowe baterie muszą być schowane w szafce w domu. Nigdy nie wiadomo kiedy okażą się przydatne, dlatego co najmniej 6 baterii led warto mieć w szafce.

Astronomiczne zapytania:

 • latarki czołowe ranking
 • latarki czołówki ranking
 • ranking latarki czołówki
 • top 10 latarek czołowych

Related Articles

5 opinii o “Latarka

 1. joter

  Trochę mało informacji o samych latarkach czołowych, przydałoby się takie szersze zestawienie, np. w oparciu już o samą cenę zakupu. Bardzo dobre opinie zbierają oprócz tych wymienionych w rankingu także MacTronic M-Force, Ansmann hdfuture i wersja dla bardziej oszczędnych Smartline SJ-7425.

  Reply
 2. Michał

  Ja mam kilka latarek Fenixa i przyznam, że są kozackie! Naprawdę nie wiedziałem, że latarka może tak dobrze świecić 😛 Osobiście najczęściej korzystam z czołówek. Polecam!! Sam ranking ciekawy i w sumie się z nim zgadzam, bo już większość z tych latarek testowałem. Dobry artykuł, pozdro 😉

  Reply
 3. Młody

  Ja bym nie dał za latarkę więcej niż 20 złotych, nie widzę sensu posiadania drogiej latarki. I tak używa się jej parę razy w roku. chyba, że latarka czołowa dla osoby, która często chodzi po górach, to faktycznie, bo sprzęt w górach powinien być nie zawodny!

  Reply
 4. Marian

  Mam dom pod miastem. Można wręcz powiedzieć, że mieszkam w lesie, więc latarka jest mi bardzo potrzebna. Często wysiada nam prąd,więc wtedy latarka idzie w ruch. Dodatkowo mam nieoświetlony ogród, a sarenki lubią hałasować;)

  Reply
 5. lucky

  Kiedyś byłem posiadaczem latarki policyjnej. Cholerstwo było ciężkie, ale przez to bardzo solidne. Służyło również do samoobrony. Gdyby komuś machnąć taką latarką to myślę, że byłby spory uszczerbek na zdrowiu. Oddałem ją koledze, który bardziej potrzebował tego typu sprzęt.

  Reply