Latarka

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 2 145 1

latarkaDobra latarka jest potrzebna – czasami trzeba oświecić ciemny zakątek w piwnicy, poświecić sobie podczas drogi do domu ciemną ulicą, znaleźć coś w szafce, sprawdzić licznik wody w mieszkaniu, odnaleźć zagubione drobiazgi w szafach i pawlaczach. Latarek na rynku można znaleźć sporo – już za 10-20 złotych można kupić przyzwoitą latarkę, jednak jest to urządzenie o niewielkich możliwościach.

Rodzaje latarek

Dostępne są latarki akumulatorowe, czołowe, diodowe, wodoodporne oraz led. Klient ma możliwość wyboru takiego urządzenia. W domu warto mieć dwie latarki – jedną dużą, a drugą mniejszą. Latarki są na baterie, najlepiej stosować baterie alkaliczne, trwalsze, wydajniejsze, nie wylewające swojej zawartości do sprzętu. Są urządzeniami prostymi, mogą mieć trwałą, twardą obudowę. Dobra latarka potrafi służyć latami.

latarka tradycyjna

=> Latarki czołowe, wodoodporne, diodowe LED, tradycyjne <=

Zazwyczaj latarki są noszone w ręce. Czasami można je dołączyć do roweru, można zamocować na kasku, można nosić na opasce na czole. Trekkerzy, wspinacze, rowerzyści, osoby uprawiające sport lubią mieć na stanie tego rodzaju urządzenie. Jest ono małe, lekkie, uwalnia dłonie, sprawia, że każdy jego użytkownik uprawia sport wygodnie oraz bez większego skrępowania.

Latarki-czołówki są wytrzymałe, trwałe oraz estetyczne. Ich wygląd dodaje urody każdej osobie, dlatego też warto skorzystać z tego rodzaju urządzenia dla własnego zadowolenia. Większość czołówek ma lekkie baterie typu led, jest lekka jako całość. To ważne, bo przemieszczanie się z ciężką czołówką nie jest zbyt komfortowe. Niektóre latarki czołowe mają jedną diodę, inne wyposażono w kilka diod. Nieważne ile diod jest, istotne, aby czołówka była optymalna, długo działała i nie potrzebowała nieustannej wymiany diod. Czołówki mają maksymalny, optymalny i ekonomiczny poziom świecenia, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie siły światła do okazji. Jest to ogromna zaleta czołówek, ponieważ standardowa latarka ma jeden poziom świecenia. Nie ma możliwości sterowania tradycyjnymi latarkami. Czołówka może być sterowana ręką odzianą w rękawicę.

Ranking popularnych latarek czołowych

TOP Latarki czołowe Producent Cena
1ORNO OR-LT-1514ORNOCena
2Varta LATARKA CZOŁOWA 4XLED OUTDOOR SPORTS HEAD LIGHT 16630101421VartaCena
3Black Diamond WizBlack DiamondCena
4Trimm Czołówka MiniTrimmCena
5 Wydajna lampa czołowa LED HDL-2CTrimmCena
6Energizer Advanced Pro-Headlight 7LEDEnergizerCena

Latarkę czołową można skonstruować samodzielnie. Z odpadków można zrobić latarkę do pracy w garażu, piwnicy, ogrodzie. Natomiast gotowe egzemplarze znajdziemy bez trudu w kioskach, sklepach oraz centrach handlowych, gdzie dostępny jest szeroki wachlarz latarek. Do samodzielnego zbudowania latarki wystarczą diody led do oświetlenia mebli, kawałek rury odpływowej, kawałek sklejki, baterie od telefonu, wtyczka USB, kawałek kabla, podstawowe narzędzia. Sprawny majsterkowicz w godzinę stworzy własną, autorską latarkę.

Latarki oraz porady na temat latarek znaleźć można bez trudu w Internecie. Wirtualny sklep zawiera porady i sprzęty – wirtualni konsultanci chętnie udzielą wszelkich porad klientom. Nieodzowne są latarki wodoodporne dla nurków, którzy potrzebują światła pod wodą – szczególnie podczas nurkowania w egzotycznych ciepłych wodach.

Ranking popularnych latarek wodoodpornych

TOP Latarki wodoodporne Producent Cena
1Carcommerce Samochodowa Latarka Ratunkowa.CarcommerceCena
2Varta LED DAY 2AAVartaCena
3Varta Premium LED Light 3AAAVartaCena
4GP LOE203GPCena
5Varta Industrial Lantern 4DVartaCena
6Emos P3519EmosCena

Podsumowując, latarka jest przedmiotem małym, nieskomplikowanym, ale jakże bardzo przydatnym. Można spokojnie z niego korzystać, aby mieć większy komfort pracy, zabawy lub uprawiania sportu w ciemnościach. Sportowcy koniecznie powinni mieć w zasobach co najmniej dwie-trzy latarki czołowe. W razie, gdy jedna się zepsuje, wówczas druga jest dostępna. Zapasowe ledowe baterie muszą być schowane w szafce w domu. Nigdy nie wiadomo kiedy okażą się przydatne, dlatego co najmniej 6 baterii led warto mieć w szafce.

Astronomiczne zapytania:

  • latarki czołowe ranking
  • potrzebuje dobrej latarki do ciemnej piwnicy

Related Articles

One thought on “Latarka

  1. joter

    Trochę mało informacji o samych latarkach czołowych, przydałoby się takie szersze zestawienie, np. w oparciu już o samą cenę zakupu. Bardzo dobre opinie zbierają oprócz tych wymienionych w rankingu także MacTronic M-Force, Ansmann hdfuture i wersja dla bardziej oszczędnych Smartline SJ-7425.

    Reply