Kompas

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 245 0

kompasyKompasów na rynku jest szeroki wachlarz, a najbardziej popularne są kompasy magnetyczne, tradycyjne, znane od lat. Nowością są kompasy elektroniczne, także kompasy turystyczne i kieszonkowe także znalazły swoje miejsce na rynku. Fani techniki mają możliwość kupienia aplikacji Kompas na Androida.

Kompas magnetyczny wymaga pewnych umiejętności – użytkownik takiego powinien znać się na nawigacji, mieć określoną wiedzę. Tradycyjny kompas często jest używany z mapą papierową. Cyfrowy kompas wykorzystuje informacje z satelity. Pomiary dobrze pokazują lokalizację danej osoby i dzięki tym urządzeniom łatwo odnaleźć drogę osobom, które chwilowo straciły orientację w terenie. Kompas elektroniczny jest często zintegrowany z systemem GPS. Przedmioty namagnesowane i produkujące prąd mogą zakłócać jego pracę. Kompas elektroniczny wariuje, gdy na dworze są złe warunki atmosferyczne, dlatego najbardziej niezawodny jest kompas magnetyczny.

Krótka historia kompasu

Kompas jest urządzeniem z tradycjami. Po raz pierwszy o tym urządzeniu pisali Chińczycy w XI wieku naszej ery. W Europie o kompasie wzmiankowano w książce O naturze rzeczy Alexandra Neckmana napisanej pod koniec XII wieku w Paryżu. Bardziej zaawansowany kompas stworzono w XIV wieku w Europie.

Początkowo kompasem była igła magnetyczna w pudełku z podziałką w stopniach. Było to urządzenie proste w obsłudze i budowie. Dzisiejsze kompasy są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie. Ciekawostką jest to, że te współczesne urządzenia są wypełniane alkoholem, aby uniknąć drgania igły. Pierwsze kompasy były tworzone z igły magnetycznej, kładzionej na fragmencie bambusa i puszczanej na wodzie. To najprostsza forma stosowana w Chinach. Bogaci ludzie w Europie kupowali kompasy ukryte w posążkach, będące małymi, misternymi dziełami sztuki. Współczesne są natomiast proste, nie przypominają dzieł sztuki, ale są dokładne i bardzo precyzyjne w określaniu lokalizacji.

kompas lokalizator turystyczny

=> Kompasy turystyczne <=

Jaki kompas wybrać?

Wydawałoby się, że w dobie smartfonów i innych elektronicznych gadżetów kompas jest przeżytkiem. Nie jest to prawda, z tego urządzenia bynajmniej nie można zrezygnować. W górach i leśnych ostępach najlepiej sprawdza się tradycyjny kompas oraz mapa. Biegacze cenią kompasy płytkowe montowane na kciuku. Taki pomysł przyszedł z krajów Skandynawii – kompasem mierzy się kierunki, a mapą wspomaga się w tym samym czasie. Dobry kompas wyposażony winien być w szeroką igłę oraz zapewniać łatwość odczytu.

Kompasy wojskowe są trwałe, ich obudowa jest twarda, ale jakość pomiaru nie jest dokładna. Podczas biegania oraz wędrowania po odludnych miejscach przydać się może również kompas elektroniczny oraz w zegarku. W zegarkach Timex dostępny jest kompas wskazówkowy, a w droższych odmianach zegarków montowany jest model elektroniczny – zegarek położony w osi poziomej pokazuje położenie względem bieguna północnego. Tego rodzaju kompasy są dość dokładne w pomiarach.

Kompasy służące nurkom powinny mieć widoczną tarczę, pokrytą farbą świecącą w ciemności oraz nadawać się do obsługiwania w rękawicach. Nowinką jest kompas montowany w samochodzie, przydatny tam, gdzie gps nie działa, a mapa jest nieprzydatna. Jest to rzadkość, jedynie niektóre modele samochodów terenowych i SUV są wyposażone w ten przydatny dodatek. Znane i popularne są kompasy wbudowane w GPS. Użytkownicy chętnie z nich korzystają i lubią mieć je pod ręką w awaryjnych sytuacjach.

Ceny kompasów wahają się od kilkunastu do grubo ponad 1000 złotych. Koszt zakupu determinowany jest przeznaczeniem urządzenia, zaawansowaniem technologicznym oraz jego dokładnością.

Ranking popularnych kompasów

Lp. Produkt Kompasy turystyczne Cena
1 Miniaturka Kompas metalowy z lusterkiem i brelokiem Meteor Sprawdź
2 Miniaturka Busola metalowa profesjonalna Meteor Sprawdź
3 Miniaturka kompas Field SILVA Sprawdź
4 Miniaturka Silva Kompas Ranger S Sprawdź
5 Miniaturka Explorer Pocket Compass EXP18 Sprawdź
6 Miniaturka Silva Expedition S Sprawdź
7 Miniaturka Silva 2Nl-360 Explorer Sprawdź
8 Miniaturka Bushnell Turystyczny Lokalizator Gps Backtrack. Sprawdź
9 Miniaturka Sunroad FR-500 Sprawdź
10 Miniaturka Silva Kompas Defence Forces 15Tdcl-360/6400 (36818-4511) Sprawdź

Astronomiczne zapytania:

  • jaki kompas wybrać
  • jaki kompas kupić

Related Articles