Kamera cyfrowa: CCD czy CMOS?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 585 3

kamera cyfrowa CCD
kamera cyfrowa CCD
Posiadając odpowiednią kamerę cyfrową do obserwacji nieba po jej instalacji możemy zamienić się w prawdziwego obserwatora zjawisk astronomicznych. Nowoczesne kamery CCD wymagają jednak inwestycji rzędu przynajmniej 3000-4000 zł.


Amator czy profesjonalista?

Jaka powinna być pierwsza kamera? Odpowiedź brzmi: prosta. Im mniej skomplikowany model wybierzemy, tym szybciej stanie się on naszym sprzymierzeńcem podczas pierwszych kroków z obiektywem. Kupując kamerę amatorską możemy zdecydować się na taką z zoomem lub bez niego. Oczywiście lepsza jest ta pierwsza opcja. Taka kamera cyfrowa może bez problemu zmieścić się w jednej dłoni. Niektóre kamery tego typu oprócz możliwości przybliżania wyposażone są również w wysokiej jakości elementy optyczne lub możliwość nagrywania filmów w jakości full hd, niczym nie odstając od kamer profesjonalnych.

Kamery dla profesjonalistów różnią się od tych poprzednich przede wszystkim wyglądem zewnętrznym oraz dodatkowymi funkcjami. Są o wiele większe, uformowane na kształt ramienia, aby można było je na nim oprzeć. Standardem w takich kamerach jest duży zoom optyczny oraz większa pamięć. Jednak ceny kilkakrotnie przewyższają ceny zwykłych kamer amatorskich.

W dobie postępu technologicznego często w sensory CCD wyposażone są takie rozwiązania jak m.in. kamery wideo, kamery internetowe webcam czy też fotograficzne aparaty cyfrowe. Kamera internetowa webcam jest coraz bardziej popularna ze względu przede wszystkim na swoją cenę – można ją nabyć za kwotę kilkuset zł. Pomimo znacznie gorszych parametrów w porównaniu z profesjonalnymi kamerami CCD tańsze rozwiązania stanowią często znakomity i bardzo popularny początek dla amatorów.


Kamery internetowe RANKING

Najchętniej wybierane kamery internetowe w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Kamera cyfrowa CCD czy CMOS?

W porównaniu z sensorami CMOS sensory CCD są znacznie bardziej czułe, przez co warto zdecydować się na kamerę o wysokim poziomie czułości. Minimalna wartość natężenia oświetlenia dla danej kamery CCD to z reguły 1 lux. Coraz częściej w ofertach znajdują się kamery o wysokiej rozdzielczości, powoli z ofert są wycofywane te o wymiarach 320×240 pikseli. Obecnie najpopularniejsze to 640×480 pikseli. Maksymalny czas eksplozji nie jest natomiast praktycznie nigdy podawany (bardzo rzadko znajduje się w opisie kamery wykonanym przez producenta), podobnie jak parametr mówiący o intensywności szumów.


Cechy dobrej kamery

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery cyfrowej? Najważniejsze są:

 • rozdzielczość obrazu – warto postawić na kamery z oznaczeniem przynajmniej HD Ready, a najlepiej Full HD;
 • matryca – są różne rodzaje matryc. Najlepsze to CMOS oraz MOS. Ilość światłoczułych pikseli matrycy powinna wynosić co najmniej 2 mln;
 • czułość matrycy – odpowiednia będzie w okolicach 3 luksów;
 • ogniskowa obiektywu – dolna wartość powinna być jak najniższa;
 • ekran – im wyższa jego jasność tym lepiej. Dobrze, gdyby kamera posiadała dotykowa obsługę ekranu;
 • zoom optyczny – im wyższy tym lepiej;
 • stabilizacja obrazu – kamery cyfrowe mogą być wyposażone w system cyfrowy lub optyczny. Druga opcja jest lepsza, gdyż nie wpływa na jakość nagrywanego filmu.

Należy pamiętać, że wielkość kamery nie ma wpływu na jej możliwości.

Obecnie kamery cyfrowe CCD są najpopularniejszym i najchętniej stosowanym wariantem przez osoby pasjonujące się obserwowaniem nieba i astronomią. Dzięki nim rejestrujemy obraz, który po przetworzeniu może zostać zapisany jako plik graficzny z odpowiednim rozszerzeniem.


RANKING kamer cyfrowych do 2500 zł

Najchętniej wybierane kamery cyfrowe w cenie do 2500 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Porównywanie kamer CCD i CMOS

Warto posiłkować się rankingami i porównaniami ofert z przynajmniej kilku sklepów internetowych. Poniższa tabela jest aktualizowana na bieżąco, przez co każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Informacje pochodzą z serwisu Nokaut.pl, który przedstawia zebrane oferty z chętnie odwiedzanych sklepów.

Poniżej znajduje się ranking najpopularniejszych kamer cyfrowych, który jest aktualizowany na bieżąco.


RANKING kamer cyfrowych

Najchętniej wybierane kamery cyfrowe w sklepach online. Na podstawie porównywarek cenowych.


Related Articles

3 opinii o “Kamera cyfrowa: CCD czy CMOS?

 1. Doris

  Nawet nie wiedziałam, że taki sprzęt istnieje! Niesamowite, robić zdjęcia niebu. To musi być na prawdę ciekawe przeżycie. Oczywiście nie stać mnie na kupno takiej kamery, ale gdybym pasjonowała się fotografią i niebem na pewno bym zainwestowała.

  Reply
 2. Lis

  O kurcze nie wiedziałem, że to jest aż tak drogie! 4000 złotych kto ma takie pieniądze? Chyba tylko osoba, która zajmuje się tym zawodowo i na tym zarabia, a nie amator. czy hobbysta. Może lepiej kupić lunetę? Też można obserwować niebo, a jest o wiele tańsza.

  Reply
 3. bubababa

  Fajna opcja:) Myślę, że taka obserwacja nieba, dla kogoś, kto pasjonuje się astronomią, to świetna sprawa. Niestety na przeszkodzie znów stają pieniądze. Nie jest to tanie hobby, a taka kamera cyfrowa jest tego doskonałym przykładem.

  Reply